Z każdą śmiercią człowieka ginie cały nieznany świat.
Antoine de Saint-Exupéry
Dziś mija 10 lat od czasu, gdy pożegnaliśmy jednego z najbardziej znaczących artystów polskiej sceny muzycznej. Grzegorz Ciechowski – kompozytor, poeta, piosenkarz, lider zespołu Republika - bez wątpienia był postacią, która do dziś pozostaje w pamięci niejednego melomana. Pozostawił po sobie niepowtarzalne dźwięki i niezapomniane myśli. Dziś obchodzimy okrągłą rocznicę jego śmierci.
Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 w Tczewie. Syn prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, brat Małgorzaty i Aleksandry. Trenował kulturystykę, grał na flecie. Ukończył filologię polską w Toruniu. Swoja karierę muzyczną rozpoczął jako lider zespołu Res Publica, znanego później jako Republika. Pierwsze nagrania grupy to przeboje takie jak: Kombinat, Gadające głowy, Biała flaga, Sexy Doll, Układ sił, czy do dziś rozbrzmiewające Telefony. Pierwsza płyta Republiki zatytułowana Nowe sytuacje, zyskała przychylność zarówno fanów zespołu, których szybko zaczęło przybywać, jak i krytyków. Doczekała się także wersji anglojęzycznej. Kolejne albumy: 1984 Nieustanne tango, 1991, Siódma pieczęć, Republika marzeń, potwierdzały klasę grupy.
Przedostatni krążek Republiki, Masakra, na którym znalazły się takie przeboje jak: Mamona, Raz na milion lat i Odchodząc, ujrzał światło dzienne w 1998 roku. Później wydane zostały jedynie wznowienia starych nagrań oraz muzyka Grzegorza Ciechowskiego do filmu Wiedźmin. Ciechowski występował także solo pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Tak! Tak!, Obywatel świata, Selekcja, ojDADAna, to tylko niektóre z albumów w jego solowej karierze. Lider Republiki był także producentem płytowym. Wspierał takich wykonawców jak Kayah, Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska, Marcin Rozynek, czy Katarzyna Groniec.
W 2001 roku Grzegorz Ciechowski wraz z zespołem Republika rozpoczął nagrania do kolejnej płyty. Pracę nad albumem przerwała śmierć artysty, w sobotę 22 grudnia 2001 roku.