Festiwal Tofifest zaprasza na wyjątkowy przegląd filmowy. Toruńskie Kino Centrum organizuje przegląd filmów Johna Watersa, 22 - 24 lutego.
Mistrz kina transgresji przekraczającego granice materialne, społeczne i symboliczne. Wielbiciel i gloryfikator kiczu. Bulwersujący społeczeństwa lat 60. i 70. Burzyciel zasad. Klasyk zbuntowanego kina John Waters prywatnie miły, ironiczny i inteligentny facet, po raz pierwszy zagości ze swoimi filmami w regionie kujawsko pomorskim dzięki Kinu Centrum w toruńskim CSW.
Kiedy ktoś wymiotuje na jednym z moich filmów odbieram to jako formę owacji na stojąco. Kim jest człowiek, który tak reklamuje swoją sztukę? John Waters (ur. 1946 w Baltimore) to legenda kina undergroundowego. Producent filmowy, aktor, reżyser i scenarzysta, a w niektórych filmach także autor zdjęć, montażu i muzyki. Zdobył sławę w latach 70., jako twórca filmów nazywanych transgresyjnymi. Z nim spotkamy się w dniach 22 - 24 lutego w Kinie Centrum CSW w Toruniu.
Waters dorastał w latach 50. Jak sam opowiada, od młodych lat cechowała go obsesja na punkcie bardzo mocnego i obscenicznego kina, a jego ulubionym nurtem były krwawe horrory gore. Już jako nastolatek w latach 60. zaczął robić własne filmy. Prezentował je na zamkniętych pokazach w wynajętych kościołach w Baltimore. Nigdy nie informowano o nich oficjalnie, ale legenda Watersa przechodziła z ust do ust. We wczesnych latach 1970, zaczął realizować fabuły prezentowane w undergroundowych sieciach kin. Przez wiele lat produkował niskobudżetowe, szokujące filmy z własną ekipą Dreamland.
Pierwszy sukces przyszedł w 1972 wraz z "Pink Flamingos", nazywanym ultra-bad taste movie (film o ultra złym guście). Na sukces amerykański i międzynarodowy czekał do 1988 roku. Wtedy to, zaproszony przez producentów z Hollywood, Waters wyreżyserował słynny musical " Lakier do włosów / Hairspray". Przyniosło mu to sławę i pieniądze (remake "Hairspray", z Johnem Travoltą i Queen Latifah w rolach głównych, nakręcono w 2007) oraz docenienie jego sztuki przez krytykę. Rozgłos Watersa rósł wraz z kolejnymi obrazami jak "Divine Trash" (1998) czy "Beksa / Cry Baby" (1990) z rolą młodziutkiego Johnny Deepa. W 1995 roku Waters został członkiem jury największego festiwalu świata - Cannes, zaś w 2002 jurorował na Sundance Film Festival.
Co ciekawe jednym z największych idoli Watersa jest Polak - Wladziu Valentino, znany jako Liberace, uznawany z największą gwiazdę kiczu w historii showbiznesu w USA. Waters w swojej bibliotece posiada specjalny dział poświęcony kolekcji książek o Liberace. Reżyser znany jest z wielkiego dystansu do siebie. Przez lata mylony - z racji uderzającego podobieństwa - ze Steve Buscemim, wyprodukował w końcu specjalne kartki pocztowe, na których upodobnił twarz aktora do siebie samego i wysłał je Buscemiemu. Zapytany przez The Guardian o swój największy sekret życiowy powiedział: "Nigdy nie obejrzałem 'Gwiezdnych Wojen".
Przegląd prezentujący Watersa to element nowej inicjatywy Kina Centrum nazwanej "Portrety - artyści osobni". Projekt skupi się na przedstawianiu wybranych artystów i artystek, trudnych, często powszechnie niezrozumianych, często wciąż nieodkrytych dla polskiego widza. W tym cyklu kino pokaze filmowców, których dzieła stoją na pograniczu sztuki i kiczu, którzy budzą skrajne emocje. Artystów tworzący sztukę trudną do jednoznacznego zdefiniowania i jednoznacznego ocenienia: jest dobra czy zła?