Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.02.2013 A A A
Filmy Johna Watersa w Toruniu
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Festiwal Tofifest zaprasza na wyjątkowy przegląd filmowy. Toruńskie Kino Centrum organizuje przegląd filmów Johna Watersa, 22 - 24 lutego.


Mistrz kina transgresji przekraczającego granice materialne, społeczne i symboliczne. Wielbiciel i gloryfikator kiczu. Bulwersujący społeczeństwa lat 60. i 70. Burzyciel zasad. Klasyk zbuntowanego kina John Waters prywatnie miły, ironiczny i inteligentny facet, po raz pierwszy zagości ze swoimi filmami w regionie kujawsko pomorskim dzięki Kinu Centrum w toruńskim CSW.

 

Kiedy ktoś wymiotuje na jednym z moich filmów odbieram to jako formę owacji na stojąco. Kim jest człowiek, który tak reklamuje swoją sztukę? John Waters (ur. 1946 w Baltimore) to legenda kina undergroundowego. Producent filmowy, aktor, reżyser i scenarzysta, a w niektórych filmach także autor zdjęć, montażu i muzyki. Zdobył sławę w latach 70., jako twórca filmów nazywanych transgresyjnymi. Z nim spotkamy się w dniach 22 - 24 lutego w Kinie Centrum CSW w Toruniu.

 

Waters dorastał w latach 50. Jak sam opowiada, od młodych lat cechowała go obsesja na punkcie bardzo mocnego i obscenicznego kina, a jego ulubionym nurtem były krwawe horrory gore. Już jako nastolatek w latach 60. zaczął robić własne filmy. Prezentował je na zamkniętych pokazach w wynajętych kościołach w Baltimore. Nigdy nie informowano o nich oficjalnie, ale legenda Watersa przechodziła z ust do ust. We wczesnych latach 1970, zaczął realizować fabuły prezentowane w undergroundowych sieciach kin. Przez wiele lat produkował niskobudżetowe, szokujące filmy z własną ekipą Dreamland.

 

Pierwszy sukces przyszedł w 1972 wraz z "Pink Flamingos", nazywanym ultra-bad taste movie (film o ultra złym guście). Na sukces amerykański i międzynarodowy czekał do 1988 roku. Wtedy to, zaproszony przez producentów z Hollywood, Waters wyreżyserował słynny musical " Lakier do włosów / Hairspray". Przyniosło mu to sławę i pieniądze (remake "Hairspray", z Johnem Travoltą i Queen Latifah w rolach głównych, nakręcono w 2007) oraz docenienie jego sztuki przez krytykę. Rozgłos Watersa rósł wraz z kolejnymi obrazami jak "Divine Trash" (1998) czy "Beksa / Cry Baby" (1990) z rolą młodziutkiego Johnny Deepa. W 1995 roku Waters został członkiem jury największego festiwalu świata - Cannes, zaś w 2002 jurorował na Sundance Film Festival.

 

Co ciekawe jednym z największych idoli Watersa jest Polak - Wladziu Valentino, znany jako Liberace, uznawany z największą gwiazdę kiczu w historii showbiznesu w USA. Waters w swojej bibliotece posiada specjalny dział poświęcony kolekcji książek o Liberace. Reżyser znany jest z wielkiego dystansu do siebie. Przez lata mylony - z racji uderzającego podobieństwa - ze Steve Buscemim, wyprodukował w końcu specjalne kartki pocztowe, na których upodobnił twarz aktora do siebie samego i wysłał je Buscemiemu. Zapytany przez The Guardian o swój największy sekret życiowy powiedział: "Nigdy nie obejrzałem 'Gwiezdnych Wojen".

 

Przegląd prezentujący Watersa to element nowej inicjatywy Kina Centrum nazwanej "Portrety - artyści osobni". Projekt skupi się na przedstawianiu wybranych artystów i artystek, trudnych, często powszechnie niezrozumianych, często wciąż nieodkrytych dla polskiego widza. W tym cyklu kino pokaze filmowców, których dzieła stoją na pograniczu sztuki i kiczu, którzy budzą skrajne emocje. Artystów tworzący sztukę trudną do jednoznacznego zdefiniowania i jednoznacznego ocenienia: jest dobra czy zła?

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...