Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.12.2011 A A A
Holland W ciemności
red./materiały dystrybutora
materiały dystrybutora

Już 5 stycznia swoją polską premierę będzie miał długo oczekiwany film Agnieszki Holland W ciemności. Film opowiada o życiu i losach Leopolda Sochy, Polaka ze Lwowa, który przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Na początku, za swą pomoc kazał sobie słono płacić, co nie zapowiadało, że stanie się z czasem Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Stało sie jednak inaczej. To, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w walkę o ludzkie życie.


Historię Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów opowiada film Agnieszki Holland W ciemności - polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, z wybitną rolą Roberta Więckiewicza, którego niebawem będziemy mogli oglądać także u Wajdy w roli Lecha Wałęsy i międzynarodową obsadą m.in. Marią Schrader (Aimée & Jaguar) Benno Furmannem (znanym polskim widzom choćby z dramatu fantasy Pierścień Nibelungów), Kingą Preis, czy Herbertem Knaupem.


Obraz został wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą) oraz znalazł się w ofercie dystrybucyjnej firmy Sony Pictures Classics, która ma w swoim dorobku 121 nominacji do Oscara i 27 statuetek. Scenariusz filmu zainspirowała książka Roberta Marshalla In the Sewers of Lvov. Wspomnienia jednej z ocalonych - Krystyny Chiger, opisane zostały w książce Dziewczynka w zielonym sweterku. Polskim dystrybutorem W ciemności jest Kino Świat.

 

Po festiwalach w Telluride i Toronto film był pokazywany w Mar del Plata, Sztokholmie oraz Valladolid, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, wkrótce trafi do Stambułu.

 

„Chciałabym, aby ten film był bliski bohaterom, rzeczowy i uczciwy emocjonalnie. Z kamerą podążającą za postaciami przez niekończące się kanały. Ciemność musi pozostać ciemnością, a widzowie muszą czuć, że są tam razem z bohaterami” - mówi Agnieszka Holland.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...