Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.02.2013 A A A
Matt Damon głośno o temacie, który „w Polsce zamiata się pod dywan”
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

„Nie spodziewałam się, że ktoś będzie miał odwagę wprowadzić w Polsce do kin film „Promised Land” – mówi wprost Ewa Sufin-Jacquemart z partii Zieloni 2004. Jej zdaniem porusza on kwestie, „które są w naszych mediach systematycznie zamiatane pod dywan”. Nagrodzony właśnie w Berlinie „Promised Land”, w którym oscarowi twórcy - Matt Damon i Gus van Sant podejmują kontrowersyjny temat wydobycia gazu łupkowego, trafi na ekrany kin już w ten piątek.


W miniony weekend „Promised Land” został uhonorowany Wyróżnieniem Specjalnym na festiwalu filmowym w Berlinie. Media pisały o nim: „ten film nie daje łatwych odpowiedzi” (The Detroit News), jest „inteligenty, prowokujący”  (Imdb), „dobrze napisany” (Denver Post), „wzruszający i wiarygodny” (Monsters and Critics). Film wzbudził nie tylko pozytywną szeptankę w sektorze rozrywkowym, ale sprawił, że nerwowo zareagowały koncerny wydobywcze. Eksploatująca gaz łupkowy firma The Marcellus Shale Coalition wydała sporą część budżetu na działania PR - zakładając m.in.  stronę „The Real Promised Land”, lansującą pozytywne aspekty pozyskiwania surowca.  Greenpeace nie ma wątpliwości, że film „pokazuje właściwy punkt widzenia”, dodając, że  „firmy wydobywcze są zdolne do bardziej nikczemnych działań, niż sugeruje obraz”.

 

Do głosu ekologów dołącza się Ewa Sufin-Jacquemart , Prezeska Zarządu Fundacji „Strefa Zieleni”, z partii Zieloni 2004.  „Do polskich kin nie przebił się film dokumentalny Gasland Josh’a Foxa, mimo że w 2010 roku był nominowany do Oscara. Debata o gazie łupkowym jest w naszym kraju jednostronna. Ukazuje gazowe Eldorado, a próby pokazania realnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą technologia szczelinowania hydraulicznego w łupkach, przy wielkiej pro-łupkowej propagandzie, nie mają żadnych szans masowego dotarcia do obywateli, oraz są poddane manipulacjom.” -  twierdzi. Dlatego jej zdaniem „Promised Land”, który pokazuje ekologiczne konsekwencje procesu wydobycia to ważny głos w publicznej dyskusji, który powinien trafić do jak najszerszej publiczności. „Promised Land” to przejmująca opowieść o tym, co dzieje się, kiedy świat zwykłych ludzi zderza się ze światem wielkich pieniędzy i potężną władzą, którą mają międzynarodowe korporacje. Kiedy Steve (Damon) przybywa do niewielkiego miasteczka, aby pozyskać nowe tereny pod eksploatację gazu łupkowego, nie przypuszcza, że spotkają go tu wydarzenia, przez które będzie musiał zrobić rachunek swego życia i zastanowić się, o co naprawdę chce walczyć.

 

„Promised Land” to tytuł, który połączył po raz kolejny (po „Buntowniku z wyboru” i „Gerrym”) doskonały duet twórców – Matta Damona (cykl Bourne’a) i Gusa van Santa („Obywatel Milk”, „Paranoid Park”, „Słoń”). W „Promised Land” zobaczymy także Frances McDormand („Fargo”, „Wszystkie odloty Cheyenne'a”, „Tajne przez poufne”) oraz Rosemary DeWitt („Siostra twojej
siostry”).

 

W kinach od 22 lutego!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...