Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.03.2013 A A A
Carax, Besson, Beineix - kino mistrzów francuskiego neobaroku w programie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Zła krew, Subway, Wielki błękit, Betty - to tylko niektóre z kultowych filmów wonder boys, którzy z impetem wkroczyli w świat francuskiego kina na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Na scenie pojawili się Jean-Jacques Beineix, Luc Besson i Leos Carax, zrywając z naturalizmem francuskiej kinematografii. Zaproponowana przez nich postmodernistyczna estetyka opierała się na efektownej, krzykliwej, osobliwej stronie wizualnej, czerpiącej garściami z wideoklipów, komiksów, reklamy, a także na nieskrępowanej zabawie filmowymi gatunkami i znanymi już narracjami, opowiadanymi świeżo, często z domieszką czarnego humoru, absurdu, surrealizmu, lub też odwrotnie - z pełną powagą, romantycznym patosem, liryzmem (a czasami łącząc to wszystko). Nowa fala spotyka się z Lynchem i Spielbergiem? Truffaut w świecie teledysków? W przypadku neobaroku nic nie jest pewne, w końcu głośnym echem tego niezwykłego, chociaż trwającego ledwie dekadę, zjawiska jest Holy Motors samego Caraxa.


W ramach przeglądu podczas 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (18-28 lipca) we Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie pełnometrażowe filmy Leosa Caraxa - od czarno-białego debiutu inspirowanego Godardem i Cocteau Chłopak spotyka dziewczynę, przez wizjonerską, nagrodzoną Złotym Niedźwiedziem Złą krew z kwartetem: Julie Delpy, Juliette Binoche, Michel Piccoli i Denis Lavant, legendarnych Kochanków z Pont-Neuf, po Polę X i Holy Motors. W programie również pięć najważniejszych dzieł Beineix: od spektakularnego debiutu Diva, historii młodego listonosza-melomana zafascynowanego popularną śpiewaczką operową, przez Księżyc w rynsztoku z Gerardem Depardieu i Nastassją Kinski, kontrowersyjną (i nominowaną do Oscara) Betty o destrukcyjnej miłości pary outsiderów, po Roselyne i lwy oraz IP5. Nie zabraknie kultowych dzieł Luca Bessona: postapokaliptycznej komedii romantycznej Ostatnia walka, thrillera miejskiego Subway, wielkiego przeboju francuskiego kina Wielkiego błękitu, słynnej Nikity oraz podwodnego dokumentu Atlantis.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...