Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.05.2013 A A A
Nieznane oblicze kina rosyjskiego na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Na sekcję „Nowe Kino Rosji” składa się 15 pokazów filmów z ostatniej dekady, z czego ponad połowa będzie miała swoje polskie premiery.


Polskie premiery? Nowe kino rosyjskie? Po co robić taki program na takim festiwalu jak TNH, skoro filmy ze Wschodu regularnie goszczą na innych festiwalach, a od kilku lat istnieje ogólnopolska objazdowa impreza im tylko poświęcona? Przecież wszyscy znamy nowe kino rosyjskie: Szachnazarow, Bałabanow, Łungin, Zwiagincew – każdy wymieni te i inne nazwiska. Ale nazwisk tych nie znajdzie w programie wrocławskiego przeglądu. Pokażemy podziemne i radykalne filmy na pograniczu niezależnej muzyki, artystycznych kolektywów, wideo artu i performansu; filmy, powstające poza państwowym systemem i ostro rozliczające się ze współczesnością i historią.

 

W centrum przeglądu będą stały produkcje multimedialnych grup, których w Rosji nigdy nie brakowało. W latach 80. powstał NOM (oficjalnie Nieformalny Związek Młodzieży, alternatywnie Niscy Odrażający Mężczyźni), który w ostatniej dekadzie nakręcili jedyny w swoim rodzaju musical z elementami horroru (Pasieka). Równie zasłużony jest twórca nekrorealizmu, Jewgienij Jufit, który eksploruje tajne archiwa ZSRR w wysmakowanej formie (Bipedalizm). W latach 90. zawiązała się grupa Alibaster, specjalizująca się w możliwie niskobudżetowych produkcjach gore / sf (Kałabacha). Dekadę później zaczęli działać Swoi2000, a wśród nich Siergiej Łoban współpracujący z legendą sowieckiego undergroundu, muzykiem i aktorem Piotrem Mamonowem (Pył). Z najnowszych filmów, które w Polsce nie były pokazywane, w programie zobaczymy m.in. Ostatnię bajkę Rity, oniryczną opowieść kultowej aktorki Renaty Litwinowej z muzyką Zemfiry.

 

We Wrocławiu (18-28 lipca) będzie można obejrzeć wszystkie wymienione tytuły.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...