Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych lata w Warszawie. Prawie 300 wykonawców z kraju i ze świata. Ponad 70 000 słuchaczy i własny program animacyjny dla melomaluszków i „melo-dorosłych”. A wszystko w ramach jednego festiwalu: Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festiwal, odbywającego się w jednym z najpiękniejszym polskich ogrodów – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta.
Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich dołącza się do tradycyjnych Ogrodów Muzycznych, odbywających się w Rezydencjach Królewskich – Zamku Królewskim i Pałacu w Wilanowie w Warszawie. To wyjątkowy festiwal, łączący piękno natury, harmonię muzyki klasycznej oraz możliwości współczesnych mediów i multimediów. Ideą festiwalu jest obcowanie z muzyką w pełnej harmonii z otaczającym światem. Ogrody Łazienkowskie są oazą spokoju i ładu, swoistą strefą ciszy, naturalną scenografią dla harmonii dźwięków. W Strefie Ciszy królować będzie czysty dźwięk instrumentów muzycznych, głos ludzki oraz odgłosy otaczającej natury, ale…nie zabraknie tu także nowych technologii i multimediów. Rozmieszczenie w scenerii ogrodów kilku scen koncertowych stworzy magiczną przestrzeń dla sztuki, gdzie dzięki talentowi artystów muzyka „popłynie z nieba”.
Sobotnie i niedzielne spacery po Łazienkach od 22 czerwca przez wszystkie weekendy w lipcu będą obfitowały w niecodzienne muzyczne niespodzianki i spotkania. Podczas 12 dni festiwalowych wystąpią znakomite orkiestry i zespoły kameralne (m.in. Kremerata Baltica, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Apollon Musagete, Royal String Quartet, Lutosławski Piano Duo, TWOgether Duo), a także wybitni soliści (m.in. Marta Boberska, Gidon Kremer, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz, Marcin Masecki, Marcin Grochowina) oraz najzdolniejsi studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - laureaci międzynarodowych konkursów.
Nie zabraknie koncertów dla najmłodszych - zarówno w konwencji plenerowej (w soboty), jak i operowej (w niedziele). Na czas Festiwalu w Podchorążówce zainstalowana zostanie specjalna stacja multimedialna, w której dyrygować będzie można wirtualną orkiestrą. Dla najlepszych dyrygentów-amatorów przewidziano wyjątkową nagrodę - możliwość dyrygowania prawdziwą, międzynarodową orkiestrą. A jeżeli ktoś miałby ochotę stać się gwiazdą Festiwalu - wystarczy, że skontaktuje się z organizatorami drogą mailową /koncert@muzykajest.pl/, którzy w ramach akcji "Przyjdź ze swoim instrumentem" udostępnią w wybrane dni jedną ze scen wszystkim chętnym muzykom.
Pomysłodawcami i Inspiratorami Strefy Ciszy są: Ryszard Kubiak – Prezes Fundacji „Ogrody Muzyczne”, Dyrektor Generalny Festiwalu oraz Tadeusz Zielniewicz – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Dyrektorem Muzycznym festiwalu jest Tomasz Pokrzywiński – wiolonczelista, członek Zarządu Fundacji Muzyka jest dla wszystkich. Program edukacyjny tworzony jest pod merytorczną opieką Violetty Łabanow-Jastrząb – Prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich. Całą produkcję i realizację festiwalu koordynują Katarzyna Obuchowicz-Skopiec wraz z ekipą Muzeum Łazienki Królewskie oraz Piotr Łabanow z Fundacji Muzyka jest dla wszystkich.
Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Ogrody Muzyczne; Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Narodowe Centrum Kultury oraz sponsor PZU.