Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.06.2013 A A A
Nocne szaleństwo pod znakiem cyberpunku na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

W jednej z ulubionych festiwalowych sekcji zobaczymy dziewięć cyberpunkowych przebojów – filmy znanych reżyserów, kultowe pozycje, które stały się bazą cyberpunkowego kanonu, ale również dzieła nieoczywiste i zapomniane. Kuratorka sekcji Ewa Szabłowska opisuje tegoroczny program: „Nocne Szaleństwo 2013 upłynie pod znakiem cyberpunkowego trashu, w których ludzie i seksowne cyborgi noszą rękawiczki z obciętymi palcami, a plątanina kabli pasie haj-tekowe komputery, czające się w mrokach niedalekiej przyszłości. Na spłukanych kwaśnym deszczem ulicach mierzą się z zaawansowaną technologią outsidederzy rozpadającego się społeczeństwa. W cyberpunkowym szaleństwie jest metoda: niski budżet, duża dawka stylu, dwuznaczna relacja z maszynami i podróżujący na kosmicznych używkach antybohaterowie w dystopijnej scenografii. W cyklu znajdą się najbardziej stylowe retro-wizje i nowe wycieczki na peryferia celuloidowej cyberprzestrzeni.”


W programie sekcji znalazły się dzieła mistrzów kina, jak nieznany film science-fiction samego Rainera Wernera Fassbindera World on a Wire z 1973 roku na podstawie głośnej powieści Simulacron-3 Daniela G. Galouye’a, słynny body horror Davida Cronenberga Videodrome z Jamesem Woodsem czy sztandarowe produkcje japońskiego cyberpunku w reżyserii klasyka nurtu Shozina Fukui (Rubber’s Lover, 964 Pinokio). Nie zabraknie kultowych, futurystycznych wizji: postnuklearnego Hardware Richarda Stanleya;, niezapomnianego revenge movie George’a Millera – Mad Max z Melem Gibsonem; cudownie campowego pastiszu kina sci-fi Bleak Future B. Scotta O Malley’a z 1997 roku. W programie również cyberpunk prosto z... Grecji – Morning Patrol Nikosa Nikolaidisa – oraz austriacki Flaming Ears – głośny, undergroundowy film Angeli Hans Scheirl, Ursuli Pürrer i Dietmara Schipeka.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...