Na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl pojawił się pełny program tegorocznego festiwalu wraz z kalendarzem projekcji oraz opisami filmów. Sprzedaż biletów na seanse rozpocznie się za tydzień - 5 lipca (piątek) o godzinie 12.00.
W tym roku podczas festiwalu zostaną pokazane 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. Festiwal otworzą pokazy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes Życia Adeli - Rozdział 1 i 2 Abdellatifa Kechiche'a, laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia Denisa Côte oraz Computer Chess Andrew Bujalskiego. Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym Berlinale W imię... Małgośki Szumowskiej.
W programie cztery sekcje konkursowe. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, autorskie, poszukujące filmy, m.in. Płynące wieżowce Tomasza Wasilewskiego, potwierdzający pojawienie się nowego, oryginalnego twórcy. Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w cieszącym się wielkim zainteresowaniem publiczności Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. Po raz kolejny odbędą się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich.
W Panoramie znalazły się odkrycia i filmy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach, najnowsze dzieła mistrzów kina, m.in. Bruno Dumonta, Petera Greenawaya, Takashiego Miike, Amata Escalante, Jean-Luca Godarda, Danisa Tanovicia, Hirokazu Kore-edy czy Ulricha Seidla. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy specjalne filmu Shirley - wizje rzeczywistości Gustava Deutscha, który ożywia na ekranie trzynaście obrazów legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Na pokazach specjalnych będzie można również obejrzeć głośny dokument The Story of Film - odyseja filmowa w reżyserii znakomitego krytyka i miłośnika kina Marka Cousinsa. Monumentalne, złożone z 15 godzinnych epizodów, dzieło zostało oparte na jego intrygującej książce z 2004 roku i stanowi subiektywną, wielowymiarową wizję historii kinematografii. Pokażemy także Filmową historię dzieci tego reżysera, opowiadającą o postaci dziecka w kinie.
W programie również sekcja poświęcona neobarokowi francuskiemu (kultowe filmy Jean-Jacquesa Beineixa, Luca Besson i Leosa Caraxa), retrospektywy dzieł Waleriana Borowczyka i Hansa Jürgena Syberberga, przeglądy równoległego kina Rosji i szwajcarskich dokumentów muzycznych. Tematem tegorocznego Nocnego Szaleństwa będzie cyberpunk.
Nie zabraknie stałych, popularnych sekcji. W Dokumentach/esejach zobaczymy m.in. głośny dokument kanadyjskiej reżyserki i aktorki Sarah Polley Historie rodzinne, Perwersyjny przewodnik po ideologiach Sophie Fiennes ze słoweńskim teoretykiem kultury Slavojem Žižkiem oraz rozchwytywany w Cannes Uwiedź i porzuć Jamesa Tobacka. W programie Trzeciego Oka ponownie znalazły się najciekawsze filmy zrealizowane przez artystów wizualnych, m.in. Fire Followers - mockument polskiej artystki Karoliny Breguły oraz kompilację filmów Katriny Daschner - wiedeńskiej performerki działającej na scenie queerowej burleski.
W ramach Nowych Horyzontów Języka Filmowego zajmiemy się zagadnieniem postaci w kinie: kreowania bohatera, jego relacji z reżyserem i widzem oraz aktorskich interpretacji. Wśród omawianych filmów znalazły się m.in. Na los szczęścia, Baltazarze Roberta Bressona, Panie, panowie: ostatnie cięcie Györgiego Palfiego czy W szklanej klatce Augusta Villarongi. Wybór najciekawszych filmów kinowych ostatniego roku zobaczymy tradycyjnie w sekcji Sezon.