Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.07.2013 A A A
Znamy pełny program 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Na zdjęciu F. Murray Abraham w najnowszym filmie Petera Greenawaya Goltzius and the Pelican Company. Materiał prasowy.

Na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl pojawił się pełny program tegorocznego festiwalu wraz z kalendarzem projekcji oraz opisami filmów. Sprzedaż biletów na seanse rozpocznie się za tydzień - 5 lipca (piątek) o godzinie 12.00.


W tym roku podczas festiwalu zostaną pokazane 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. Festiwal otworzą pokazy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes Życia Adeli - Rozdział 1 i 2 Abdellatifa Kechiche'a, laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia Denisa Côte oraz Computer Chess Andrew Bujalskiego. Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym Berlinale W imię... Małgośki Szumowskiej.

 

W programie cztery sekcje konkursowe. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, autorskie, poszukujące filmy, m.in. Płynące wieżowce Tomasza Wasilewskiego, potwierdzający pojawienie się nowego, oryginalnego twórcy. Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w cieszącym się wielkim zainteresowaniem publiczności Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. Po raz kolejny odbędą się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich.

 

W Panoramie znalazły się odkrycia i filmy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach, najnowsze dzieła mistrzów kina, m.in. Bruno Dumonta, Petera Greenawaya, Takashiego Miike, Amata Escalante, Jean-Luca Godarda, Danisa Tanovicia, Hirokazu Kore-edy czy Ulricha Seidla. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy specjalne filmu Shirley - wizje rzeczywistości Gustava Deutscha, który ożywia na ekranie trzynaście obrazów legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Na pokazach specjalnych będzie można również obejrzeć głośny dokument The Story of Film - odyseja filmowa w reżyserii znakomitego krytyka i miłośnika kina Marka Cousinsa. Monumentalne, złożone z 15 godzinnych epizodów, dzieło zostało oparte na jego intrygującej książce z 2004 roku i stanowi subiektywną, wielowymiarową wizję historii kinematografii. Pokażemy także Filmową historię dzieci tego reżysera, opowiadającą o postaci dziecka w kinie.

 

W programie również sekcja poświęcona neobarokowi francuskiemu (kultowe filmy Jean-Jacquesa Beineixa, Luca Besson i Leosa Caraxa), retrospektywy dzieł Waleriana Borowczyka i Hansa Jürgena Syberberga, przeglądy równoległego kina Rosji i szwajcarskich dokumentów muzycznych. Tematem tegorocznego Nocnego Szaleństwa będzie cyberpunk.

 

Nie zabraknie stałych, popularnych sekcji. W Dokumentach/esejach zobaczymy m.in. głośny dokument kanadyjskiej reżyserki i aktorki Sarah Polley Historie rodzinne, Perwersyjny przewodnik po ideologiach Sophie Fiennes ze słoweńskim teoretykiem kultury Slavojem Žižkiem oraz rozchwytywany w Cannes Uwiedź i porzuć Jamesa Tobacka. W programie Trzeciego Oka ponownie znalazły się najciekawsze filmy zrealizowane przez artystów wizualnych, m.in. Fire Followers - mockument polskiej artystki Karoliny Breguły oraz kompilację filmów Katriny Daschner - wiedeńskiej performerki działającej na scenie queerowej burleski.

 

W ramach Nowych Horyzontów Języka Filmowego zajmiemy się zagadnieniem postaci w kinie: kreowania bohatera, jego relacji z reżyserem i widzem oraz aktorskich interpretacji. Wśród omawianych filmów znalazły się m.in. Na los szczęścia, Baltazarze Roberta Bressona, Panie, panowie: ostatnie cięcie Györgiego Palfiego czy W szklanej klatce Augusta Villarongi. Wybór najciekawszych filmów kinowych ostatniego roku zobaczymy tradycyjnie w sekcji Sezon.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...