Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.07.2013 A A A
Kultura francuska w Galerii Plenerowej
INFORMACJA PRASOWA

Przez trzy letnie miesiące Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prezentuje cykl wystaw pt. Francuski Plakat Kulturalny. 13 lipca przy Al. Ujazdowskich zostaną wyeksponowane równocześnie prace Michela Bouveta oraz Alaina Le Querneca – wybitnych grafików francuskich związanych z Polską Szkołą Plakatu.


W sobotę 13 lipca o godz. 12.00 odbędzie się finisaż wystawy Michela Bouveta oraz wernisaż kolejnej – Alaina Le Querneca. Przez cały weekend od 12. do 15. lipca plakaty obydwu artystów prezentowane będą równocześnie. Sobotnie wydarzenie będzie szansą do spotkania ze znakomitymi twórcami, gdyż oprócz samych autorów, swoją obecność w nim zapowiedziało także wiele znanych osobistości ze świata plakatu.

 

Obydwaj zaproszeni przez pomysłodawcę i kuratora cyklu, sławnego plakacistę Michała Batorego francuscy artyści, to wybitni współcześni graficy. Łączy ich nie tylko kraj pochodzenia, ale także fascynacja polską szkołą plakatu. Zarówno Alain Le Quernec, jak i Michel Bouvet znaleźli się w gronie twórców zainspirowanych postawą swobodnego przekraczania tradycyjnych zasad w projektowaniu. W pracach obu artystów dostrzec można charakterystyczną dla tzw. Polskiej Szkoły Plakatu perfekcję w przekształcaniu zadanego tematu w syntezę graficzną oraz wolność w stosowaniu środków plastycznych.

 

Pokazanie projektów w Galerii Plenerowej, czyli na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie od strony Al. Ujazdowskich, pozwala na prezentację plakatów w przestrzeni publicznej – miejscu, z myślą o którym były tworzone. Większość z prezentowanych prac powstała na zlecenie instytucji kultury i dotyczy zapowiedzi przedstawień teatralnych i baletowych, sztuk operowych, koncertów czy wydarzeń muzealnych. Znaczna część, jak zlecenia dla dziennika „Le Monde”, odnosi się do problematyki polityczno-społecznej. Wszystkie plakaty jednak, dzięki uniwersalnemu językowi, są zrozumiałe dla każdego odbiorcy.

 

Wystawom towarzyszą katalogi zaprojektowane przez profesora Macieja Buszewicza – kierownika Katedry Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...