Łowicz w tym roku ma szansę stać się małą stolicą kinomatografii. Wszystko za sprawą jubileuszu stulecia kina w Łowiczu (1912-2012). Obchody wydarzenia uświetnią: dwa festiwale filmowe, konkursy, liczne koncerty i publikacje oraz spotkania z twórcami.
Inauguracja jubileuszu miała miejsce 3 stycznia w łowickim kinie "Fenix". Podczas spotkania zaprezentowano publikację autorstwa Macieja Malngiewicza (dyrektora Łowickiego Ośrodka Kultury) oraz Jacka Rutkowskiego pod tytułem "100 lat kina w Łowiczu".
W ramach projektu "Stulecie kina w Łowiczu 1912-2012" odbędą się jeszcze m.in:
"Mały Och" - festiwal dla dzieci upowszechniający edukację i kulturę filmową (w programie: filmy dziecięce, klasyka filmu animowanego, prelekcje, zwiedzanie Muzeum Kinematografii w Łodzi i lekcja muzealna, wycieczka do Teatru Arlekin w Łodzi połączona ze spektaklem, warsztaty plastyczne i muzyczne, warsztaty komiksu oraz pokaz magii). Impreza odbędzie się w dniach 30 stycznia - 10 lutego.
Zaplanowany na luty (1-29) "Och! Film Festiwal" to 13. edycja popularnego w regionie festiwalu filmowego, prezentującego dorobek filmowy, muzyczny i teatralny. Obok projekcji filmowych, prelekcji i spotkań z twórcami odbędą się koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rockowej.
Filmowa "Noc Muzeów". Zorganizowana 19 maja ogólnopolska akcja "Noc w Muzeum", w Łowiczu związana będzie z filmem, a tematem przewodnim będzie kinematografia. W programie konkursy, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty.
Dodatkowo 27 maja zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku dawnego kinematografu "Eos" w 100 lecie pierwszego pokazu filmowego w Łowiczu, a 25 sierpnia koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.
Wydarzenia związane z obchodami 100-lecia kina w Łowiczu współfinansowane są przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.