W dniach 28 września – 26 października, w formie cotygodniowych spotkań, w soboty o godz. 11.00, odbędą się warsztaty w dziesięciu miastach Polski. Każde spotkanie obejmie pokaz specjalnie dobranego filmu fabularnego oraz warsztat psychoedukacyjny. Ma on na celu wspieranie dzieci w rozwoju umiejętności społecznych i emocjonalnych, takich jak świadomość siebie i innych, kontrola własnego nastroju, umiejętność samodzielnego motywowania się, empatia, czy zarządzanie relacjami (pięć najważniejszych kompetencji społeczno - emocjonalnych, zidentyfikowanych przez specjalistę z dziedziny inteligencji emocjonalnej – Davida Goldmana).
W programie filmowym projektu Mój Przyjaciel Film znajdują się tytuły, które dostarczą najmłodszym niezwykłych wrażeń, a pedagogom, psychologom i trenerom materiału do przeprowadzenia owocnych zajęć. Wśród nich, m.in:
Poruszający film Kauwboy. Chłopiec i kawka, reż. Boudewijn Koole, wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalu w Belinie. 10 - letni Jojo większość czasu spędza sam, nie tylko dlatego że nie może poradzić sobie z brakiem matki, ale przez ciągle nieobecnego w domu ojca. Główny bohater pozbawiony emocjonalnej i fizycznej miłości od najbliższych oddala się również od kolegów zamykając we własnym świecie. Podczas spaceru znajduje wyrzuconą z gniazda kawkę, którą postanawia się zaopiekować.
Mysz, pies i Tato, reż. Nicole van Kilsdonk, to film o 9-letniej Kiek i jej ojcu. On jest lekarzem, pomaga ludziom na terenach objętych wojną. Kiedy wyjeżdża na kolejną misję, Kiek bardzo się o niego martwi. Na szczęście poznaje rachunek prawdopodobieństwa. Ani ona, ani jej najlepsze przyjaciółka nie znają nikogo, kto jednocześnie miałby martwą mysz, martwego psa oraz martwego tatę. Wystarczy znaleźć mysz i psa i…, a to znacznie zwiększy bezpieczeństwo taty.
Wyjątkowy ptak, reż. Mijke de Jong. Pewnego dnia Merel ze strony koleżanek i kolegów z klasy zaczyna wyczuwać niechęć. Sytuacja pogarsza się, dochodzi nawet do rękoczynów. Czy Merel, zawieszona między dzieciństwem a dorosłością, uda się pokonać wszystkie problemy?
Krokodyle z przedmieścia, reż. Christian Ditter, Dziesięcioletni Hannes wychowuje się tylko z mamą. Jego największym marzeniem jest przyłączenie się do gangu "Krokodyli", do którego należą jego rówieśnicy. Musi jednak wcześniej przejść próbę.
Alfie, mały wilkołak, reż. Joram Lürsen, Kiedy Dolfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni
księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. Jest to niekiedy trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki…
Gdzie:
Augustów – Kinochłon
Gdynia - Klub Filmowy
Gliwice - Kino Amok
Kraków - Kino Pod Baranami
Lubin - Kino Bajka
Poznań - Kino Muza/ Pawilon
Toruń – Centrum Sztuki Współczesnej
Warszawa: 1-szy warsztat odbędzie się w ramach Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach” w Kinie Iluzjon; kolejne
warsztaty - ul. Dobra 14/16
Wrocław - Kino Odra
Zielona Góra – kino Newa
Projekt “Mój przyjaciel film”, podobnie jak inne przedsięwzięcia realizowane pod wspólnym hasłem "Kinoterapia", opiera się na pomyśle wykorzystania filmu w edukacji i wychowaniu oraz na założeniu, że film jako niesformalizowane narzędzie idealnie sprawdza się w pracy z tak delikatną materią, jaką są emocje i problemy widzów. Dodatkowym atutem filmu w kontekście pracy z dziećmi jest jego atrakcyjny charakter; oglądanie filmu i późniejsze warsztaty mają formę zabawy, co uwzględnia możliwości percepcyjne kilkuletnich osób.