Jak komercja kształtuje wyobrażenia o romantycznej miłości? Co łączy Panią Bovary z galeriankami XXI wieku? Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker w projekcie Madame B próbują odpowiedzieć na te i inne pytania, ukazując złożone relacje między mechanizmami kapitalizmu i ludzkimi namiętnościami. Otwarcie wystawy pod tym samym tytułem 6 grudnia o g. 18.00 w ms1.
Wystawa Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker. Madame B - Zgłębianie kapitalizmu emocjonalnego poddaje reinterpretacji powieść Gustav’a Flauberta po 150 latach od pierwszej publikacji. Autorki projektu, posługując się bodźcami audiowizualnymi, przenoszą widza w świat, który tylko pozornie opowiada o przeszłości. Zależności pomiędzy komercją a romansem, mimo wykorzystanych w filmach anachronizmów, okazują się aktualne i znajome w XXI wieku. Projekt poddaje pod dyskusję obyczajowość moralną, polityczną, a przede wszystkim kulturę, która sama pod wpływem komercjalizacji - w zderzeniu z silnymi namiętnościami - może popchnąć człowieka, jednostkę, konsumenta do ruiny zarówno emocjonalnej, co finansowej.
Wystawa w ms1 to seria ośmiu eksperymentalnych prac video prezentowanych na dziewiętnastu ekranach. Zostały one rozmieszczone tak, by stworzyć fikcyjną przestrzeń, sprzyjającą indywidualnemu zwiedzaniu i układaniu wyświetlanych na nich scen we własną historię. Taki sposób skonstruowania wystawy – obrazem, dźwiękiem, czasem i przestrzenią - pomaga zrozumieć, że to jak patrzymy na świat i w jaki sposób go odbieramy za pomocą zmysłów ma wpływ na nasze zachowanie. Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker zachęcają do skupienia się nie tylko na narracyjnych, ale przede wszystkim na wizualnych i dźwiękowych aspektach historii. Ich zdaniem ekonomiczne i miłosne przygody, które kierują Emmę ku nieuchronnemu upadkowi, są w dużej mierze wywołane przez audiowizualne bodźce, które ją otaczają. Wystawa w ms1 oferuje nowe, radykalne wyobrażenie postawy politycznej Flauberta. Autorki badają różne formy wizualne, dążąc do wytworzenia silnego, głębokiego doświadczenia, w ramach którego dylematy polityczne mogą być rozstrzygane równocześnie przez rozum, emocje i ciało. Koncepcja wystawy proponuje radykalne wyobrażenie postawy politycznej Flauberta, jako autora powieści postmodernistycznej, a zarazem feministycznej. Sytuacje z życia Madame B mają uzmysławiać widzom, że historia z połowy XIX wieku może równie dobrze wydarzyć się dzisiaj.
Otwarcie wystawy w ms1 (ul. Więckowskiego 36, Łódź) 6 grudnia (piątek) g. 18.00. Na otwarcie wstęp wolny. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 9 lutego 2014.