Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.12.2013 A A A
Mezalians uczuć z kapitalizmem w Muzeum Sztuki w Łodzi
INFORMACJA PRASOWA

Jak komercja kształtuje wyobrażenia o romantycznej miłości? Co łączy Panią Bovary z galeriankami XXI wieku? Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker w projekcie Madame B próbują odpowiedzieć na te i inne pytania, ukazując złożone relacje między mechanizmami kapitalizmu i ludzkimi namiętnościami. Otwarcie wystawy pod tym samym tytułem 6 grudnia o g. 18.00 w ms1.


Wystawa Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker. Madame B - Zgłębianie kapitalizmu emocjonalnego poddaje reinterpretacji powieść Gustav’a Flauberta po 150 latach od pierwszej publikacji. Autorki projektu, posługując się bodźcami audiowizualnymi, przenoszą widza w świat, który tylko pozornie opowiada o przeszłości. Zależności pomiędzy komercją a romansem, mimo wykorzystanych w filmach anachronizmów, okazują się aktualne i znajome w XXI wieku. Projekt poddaje pod dyskusję obyczajowość moralną, polityczną, a przede wszystkim kulturę, która sama pod wpływem komercjalizacji - w zderzeniu z silnymi namiętnościami - może popchnąć człowieka, jednostkę, konsumenta do ruiny zarówno emocjonalnej, co finansowej.

 

Wystawa w ms1 to seria ośmiu eksperymentalnych prac video prezentowanych na dziewiętnastu ekranach. Zostały one rozmieszczone tak, by stworzyć fikcyjną przestrzeń, sprzyjającą indywidualnemu zwiedzaniu i układaniu wyświetlanych na nich scen we własną historię. Taki sposób skonstruowania wystawy – obrazem, dźwiękiem, czasem i przestrzenią - pomaga zrozumieć, że to jak patrzymy na świat i w jaki sposób go odbieramy za pomocą zmysłów ma wpływ na nasze zachowanie. Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker zachęcają do skupienia się nie tylko na narracyjnych, ale przede wszystkim na wizualnych i dźwiękowych aspektach historii. Ich zdaniem ekonomiczne i miłosne przygody, które kierują Emmę ku nieuchronnemu upadkowi, są w dużej mierze wywołane przez audiowizualne bodźce, które ją otaczają. Wystawa w ms1 oferuje nowe, radykalne wyobrażenie postawy politycznej Flauberta. Autorki badają różne formy wizualne, dążąc do wytworzenia silnego, głębokiego doświadczenia, w ramach którego dylematy polityczne mogą być rozstrzygane równocześnie przez rozum, emocje i ciało. Koncepcja wystawy proponuje radykalne wyobrażenie postawy politycznej Flauberta, jako autora powieści postmodernistycznej, a zarazem feministycznej. Sytuacje z życia Madame B mają uzmysławiać widzom, że historia z połowy XIX wieku może równie dobrze wydarzyć się dzisiaj.

 

Otwarcie wystawy w ms1 (ul. Więckowskiego 36, Łódź) 6 grudnia (piątek) g. 18.00. Na otwarcie wstęp wolny. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 9 lutego 2014.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...