Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej po jej całkowitej rearanżacji, skierowany – podobnie jak dotychczasowe oferty edukacyjne instytucji – do szerokiego grona odbiorców. Wśród propozycji znalazły się koncerty muzyki dawnej, wykłady sobotnie, a także cykl czwartkowych spotkań „Średniowiecze o zmroku” i familijne „Średniowieczne Soboty”.
Wykłady wprowadzające, wygłaszane w soboty przez historyków sztuki, zapoznają odwiedzających z burzliwymi dziejami zabytków jednej z najważniejszych kolekcji tego typu w Europie oraz z historią przeobrażeń nowo udostępnionej przestrzeni ekspozycyjnej. Czwartkowe wieczorne spotkania zatytułowane „Średniowiecze po zmroku“ będą doskonałą okazją do spojrzenia na prezentowane dzieła z wielu perspektyw. Goście biorący udział w wydarzeniach z tego cyklu będą mieli okazję poznać modowe hity wieków średnich, wkroczyć w gorączkę przedświątecznych przygotowań w otoczeniu bożonarodzeniowych przedstawień z epoki, odczytać sekretny szyfr czytelnej setki lat temu symboliki. Zajrzą również do mieszczańskich kamienic i rycerskich zamków, przyjrzą się fascynującym biografiom męczenników, ascetów i władców, zapoznają się z tajnikami konserwacji rzeźb i obrazów – wszystko to w towarzystwie wybitnych specjalistów.
Ważny punkt programu stanowi cykl koncertów muzyki dawnej, a także familijne średniowieczne soboty, czyli zebrane pod różnymi hasłami – od „Muzyki anielskiej“ po „Przygodę rycerską“ – wykłady, pokazy i warsztaty. Na nauczycieli czekają warsztaty „Średniowiecze – brutalne, banalne czy mistyczne?” rozwijające umiejętności opisu, analizy i interpretacji dzieł sztuki średniowiecznej; dla grup przedszkolnych i szkolnych MNW organizuje specjalne lekcje muzealne. Przygotowana została również oferta dostosowana do potrzeb gości z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
Szczegółowy program wydarzeń (do końca maja 2014 roku) znajduje się na stronie internetowej Muzeum w zakładce Edukacja: www.mnw.art.pl.