„Samiec Alfa, czyli jak wytrzymać z facetem” to przezabawna książka o facetach, skierowana do kobiet w każdym wieku. Znana artystka Hanna Bakuła w przenikliwy i dowcipny sposób obnaża wszystkie przywary i cechy charakterystyczne obydwu płci, udowadniając, że o relacjach damsko-męskich wie więcej niż niejeden psycholog. Nowe wydanie książki ukaże się 5 lutego nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
Zawsze będzie istniał Tarzan – samiec alfa i krucha popiskująca Jane. Literatura ustaliła, co kto ma robić, do tego doszło wychowanie i mamy macho i lalunię. W tym świecie zmian nie będzie, bo dwa razy młodsze od swoich partnerów sprytne analfabetki akceptują swoją rolę – pisze w „Samcu alfa” Hanna Bakuła.
Książka składa się z trzech części. „Księga rodzajów” to katalog męskich typów, charakterystyczna dla Hanny Bakuły galeria barwnych literackich portretów, na którą składają się takie postacie, jak: agent Tomek, bezpłodny sierotek, energetyczny wampir, chłopobab i Pan Samochodzik. Część zatytułowana „Sztuka uwodzenia” jest zbiorem swoistych przepisów życiowych, ze specjalnym akcentem na przyprawy i gadżety konieczne w dobrej kuchni. Natomiast w „Szkole przetrwania” autorka podpowiada, jak korzystać z kobiecej intuicji i nie przejmować się porażkami. Pierwsze wydanie książki „Samiec alfa” ukazało się w 2011 roku. Wydawnictwo Burda Książka przedstawia nowe wydanie tego znakomitego poradnika obyczajowego, zilustrowane przez samą Hannę Bakułę, zwaną w środowisku malarskim „Witkacym w spódnicy”.
Piszę o naiwności kobiet w każdym wieku i sprycie facetów, też w każdym, choć gdy trafia się infantylny samiec alfa, łatwo z niego zrobić wiatrak. Polecam skoncentrowanie się na pogodnym miliarderze i bezpłodnym sierotce, a ideałem jest połączenie obu. Może istnieje tak jak kwiat paproci. Szukajmy nie rozmieniając się na ambitnych viagruszków i kutwy, które kupią nam portfelik z łatek. – radzi Hanna Bakuła
O autorce:
Hanna Bakuła – malarka i pisarka, autorka kilkunastu książek. Pisała felietony do „Playboya” i „Urody”, obecnie pisze bloga i felietony na portalu www.kobieta.wp.pl oraz publikuje teksty w miesięcznikach. Jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej ASP. Portretowała m.in.: Liv Ullmann, Yehudi Menuhina, Daniela Olbrychskiego, Agnieszkę Osiecką. Pracuje w technice pasteli. Całe lata 80. XX w. spędziła na Manhattanie. Projektowała tam m.in. kostiumy i scenografię do spektakli na Broadwayu, za które wyróżnił ją „New York Times”. Oprócz polskiego ma też obywatelstwo amerykańskie. Mówi o sobie, że jest soft-feministką. Prowadzi fundację propagującą kulturę polską za granicą, wspiera dwa domy dziecka, organizuje festiwale muzyki Franciszka Schuberta.