Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.02.2014 A A A
Film o młodości, walce i miłości
INFORMACJA PRASOWA
Film „Miasto44”, prod. Akson Studio Film Miasto, fot. Ola Grochowska

„Miasto 44” nie będzie filmem o polityce, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Będzie filmem o młodości, walce i miłości. Tak o swoim dziele mówią twórcy nowego wysokobudżetowego obrazu Jana Komasy – autora wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”. Dzięki filmowi „Miasto 44” widzowie odkryją, że mimo grozy wojny, młodzi Warszawiacy nigdy nie wyrzekli się uczuć, a zrujnowane ulice i zbombardowane podwórka miasta były świadkami wielu powstańczych ślubów.


W zniszczonej Warszawie miłość na stałe spleciona była ze śmiercią, przekonują znawcy tematu, a wśród nich Sławomir Koper. Autor książki „Miłość w Powstaniu Warszawskim” przytacza niezwykłe historie zakochanych Warszawiaków, których uczucie kwitło mimo wszechobecnego terroru i zagrożenia. Według oficjalnych statystyk, w trakcie 63 dni Powstania odbyło się aż 256 ślubów! Mogło być ich nawet więcej, ale z różnych przyczyn nie wszystkie zostały zarejestrowane.

 

Czasem na przeszkodzie stawała śmierć kapelana, śmierć młodej pary lub ogólny bałagan, w którym formalności schodziły na plan dalszy. Atmosferę takiej ceremonii dopełniały obrączki wykonane z nakrętek i zwykłego metalu, bojowe stroje oraz konserwy mięsne lub kąpiel w ciepłej wodzie jako prezent dla nowożeńców.

 

Scena powstańczego ślubu znajdzie się również w „Mieście 44”, gdzie sakramentalne „tak” powiedzą sobie Kobra – znany z „Jesteś Bogiem” Tomasz Schuchardt oraz Beata – debiutująca na dużym ekranie Karolina Staniec. „W tej scenie dla bohaterów najważniejsze jest tu i teraz. Przeszli straszne rzeczy i zaczynają podejrzewać, że powstanie trwa o wiele dłużej niż powinno. Z tyłu głowy mają świadomość, że mogą to być ostatnie dni ich życia. W tej sytuacji miłość i szczęśliwe momenty są przeżywane najmocniej, zintensyfikowane do granic możliwości.” – tłumaczy inny z filmowych debiutantów Michał Meyer, w „Mieście 44” grający powstańca o pseudonimie Pająk.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...