Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.03.2012 A A A
Srebrny kałamarz wręczony
Źródło: fundacjazielonages.grandkom.pl

Za tomik wierszy „Pies w tunelu” nagrodę literacką im. Hermenegildy Kociubińskiej – „Srebrny kałamarz” otrzymał w tym roku Jacek Cygan. Gala wręczenia nagród odbyła się 11 marca w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.


Nagroda przyznawana jest przez Fundację Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego od 2007 roku. W tym roku nominowanych było dwanaście wydawnictw: „Książka” Mikołaja Łozińskiego, „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” Marii Czubaszek i Artura Andrusa, „Korzeniec” Zbigniewa Białasa, „Erwin Exer. Teatr słowa i myśli” Elżbiety Baniewicz, „Teoria zbrodni uprawnionej” Marka Gaszczyńskiego, „Domek trzech kotów” Marka Nowakowskiego, „Wygnańcy” Jana Piskorskiego, „Historia Polityczna Polski 1944-1991” Andrzeja Sowy, „Poczet Królów Polskich” Marcina Szczygielskiego, „Broniewski. Miłość, wódka, polityka” Mariusza Urbanka, „Zamęt” Piotra Załuskiego oraz „Pies w tunelu” Jacka Cygana. To właśnie ostatnia wymieniona pozycja spotkała się z uznaniem kapituły, której przewodniczyła Teresa Drozda.

 

Nagrodzony Jacek Cygan znany jest przede wszystkim jako autor tekstów piosenek, z których pięć zdobyło nagrody na festiwalu w Opolu. Jednym z jego największych przebojów była piosenka To nie ja! napisana dla Edyty Górniak, która prócz sukcesu w kraju zdobyła II miejsce w 1994 r. w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, co jest jak do tej pory największym osiągnięciem polskiej piosenki za granicą.

 

Od 2010 roku obok nagrody Srebrnego Kałamarza Fundacja Zielona Gęś przyznaje również nagrodę za najlepszą książkę dla dzieci. W tym roku otrzymała ją Otrzymała ją Kasia Klich za książkę "Bajkowa Drużyna. O brzydkich wyrazach, cukierkowej diecie i o innych sprawach, co ciekawią dzieci".

 

Fundacja Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powstała w Warszawie w 2007 roku. Oprócz opieki nad twórczością Konstantego Ildefonsa fundacja zajmuje się organizacją literackich spotkań, wystaw, koncertów, happeningów, spektakli oraz wykładów, a także wydawaniem książek i płyt. Fundacja jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Z Gałczyńskim łatwiej" w Zabrzu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...