Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.03.2014 A A A
Zobacz jak było na gali ORŁÓW 2014
INFORMACJA PRASOWA
Fot. East News (Tomasz Urbanek)

Takich emocji w Teatrze Polskim nie było od dawna. Zaledwie kilkanaście godzin temu zakończyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2014. Wielkimi zwycięzcami tegorocznej edycji okazały się trzy filmy: "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, który zdobył pięć statuetek oraz "Ida" Pawła Pawlikowskiego i "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, które zdobyły po cztery nagrody.


Od kilku dni cały polski filmowy świat żył ceremonią wręczenia Polskich Nagród Filmowych 2014, przyznawanych w tym roku po raz szesnasty. Było na co czekać - po ogłoszeniu nominacji, 4 lutego, wybór przed którym stanęli członkowie Polskiej Akademii Filmowej stał się jeszcze trudniejszy. Kolejne głosowanie wyłoniło zwycięzców. Wczoraj wieczorem ogłoszono zdobywców skrzydlatej statuetki - wybrano najlepszych z najlepszych, laureatów Orłów 2014.

 

Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim, który dosłownie pękał w szwach. Na galę przybyły wybitne osobowości nie tylko świata filmu, ale polityki i mediów. W roli prowadzącego wystąpił Maciej Stuhr, który wcielił się w tę rolę już po raz szósty. I po raz kolejny udowodnił, że jest w tym absolutnie niezrównany. Takiego prowadzącego pozazdrościłaby nam pewnie Amerykańska Akademia Filmowa. Maćkowi Stuhrowi towarzyszyła Joanna Kulig, którą w kuluarach nazwano X Muzą. Prowadzący czarowali publiczność w teatrze, ale i widzów przed telewizorami. Nie zabrakło niespodzianek od prowadzących, pięknej scenografii, inspirujących kostiumów i oklasków.

 

Aż do wczorajszego wieczoru nazwiska laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 były tajemnicą. Wszystko stało się jasne w momencie publicznego otwarcia kopert z nazwiskami laureatów - jak co roku za tajność i poprawność głosowania odpowiadała firma PwC, która przeprowadza także proces głosowania na Oscary.

 

Laureatami 16. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2014 zostali:
Najlepszy Film: "Ida" Paweł Pawlikowski
Najlepsza Reżyseria: Paweł Pawlikowski "Ida"
Najlepszy Scenariusz: Maciej Pieprzyca "Chce się żyć"

Najlepsza Główna Rola Kobieca: Agata Kulesza "Ida"
Najlepsza Główna Rola Męska: Dawid Ogrodnik "Chce się żyć"
Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca: Anna Nehrebecka "Chce się żyć"
Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska: Arkadiusz Jakubik "Chce się żyć"
Najlepsze Zdjęcia: Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń "Papusza"
Nagroda Publiczności Wyłaniana Przez Społeczność Filmwebu: "Chce się żyć" Maciej Pieprzyca Najlepsza Scenografia: Anna Wunderlich "Papusza"
Najlepsze Kostiumy: Barbara Sikorska-Bouffał "Papusza"
Najlepsza Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz "Papusza"
Najlepszy Dźwięk: Guillaume Le Braz, Jacek Hamela "Imagine"
Najlepszy Montaż: Jarosław Kamiński "Ida"
Odkrycie Roku: Bodo Kox - Najlepsza Reżyseria - "Dziewczyna z szafy"
Najlepszy Film Europejski: "Sugar Man" Malik Bendjelloul Najlepszy Film Dokumentalny: "Inny świat" Dorota Kędzierzawska

 

W Teatrze Polskim pojawił się także Kazimierz Karabasz, wybitny polski dokumentalista, który odebrał Orła w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia, ogłoszoną 4 marca podczas konferencji prasowej w Pałacu Prymasowskim. Po wyjściu Karabasza na scenę widownia poderwała się i nagrodziła twórcę kilkuminutową owacją na stojąco, która bardzo wzruszyła Laureata.

 

Nazwiska tegorocznych zdobywców Orłów odczytali członkowie Polskiej Akademii Filmowej - m.in. Tamara Arciuch, Małgorzata Kożuchowska, Roma Gąsiorowska, Kinga Preis, Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz i Stefan Laudyn.

 

Niezwykłym elementem wieczoru było przyznanie Odznak Akademii, zaprojektowanych przez Allana Starskiego i wykonanych przez firmę jubilerska Apart. Eleganckie znaczki odebrali senatorowie Akademii, laureaci Nagrody za Osiągnięcia życia: Witold Sobociński, Janusz Majewski, Tadeusz Chmielewski i Danuta Szaflarska. Szaflarska, nazywana Królową Polskiego Kina, odznaczona została diademem.

 

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...