Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.03.2014 A A A
Cinema Italia Oggi: przegląd Nowego Kina Włoskiego
INFORMACJA PRASOWA
Kard z filmu Wielkie piękno. Źródło: materiał prasowy

Trzecia edycja pokazów filmowych „Cinema Italia Oggi” to projekt opracowany i realizowany przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecittà Istituto Luce w Rzymie, we współpracy z Kinem Muranów w Warszawie. Przegląd odbędzie się w dniach 27-30 marca.


Sukces dwóch pierwszych edycji przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki pozytywnej reakcji widzów, krytyków i mediów pokazy nowego kina włoskiego udało się wpisać na stałe w kalendarz kulturalny stolicy.

 

Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013 w środowisku artystycznym i filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego – w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe „Wielkie piękno” Paola Sorrentino – znakomita i świadoma kontynuacja „Słodkiego życia”, film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja „Cinema Italia Oggi” podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina, próby zrozumienia fenomenu wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.

 

Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film „Wałkonie” z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie została przygotowana szczególna dedykacja – film „Federico!” autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola. To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczość z perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego „Wielkiego piękna”.

 

Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu „Benur” Massimo Andreiego – kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja „Cudownych lat” Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.

 

W nowym kinie włoskim – nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej – przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia „Witamy Panie Prezydencie!” Riccardo Milaniego i dramat „Niech żyje wolność” Roberto Andò podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.

 

Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: „Border” Alessio Cremoniniego o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia „Sędzia” Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.

 

W różnorodności gatunków i narracji wszystkie tegoroczne filmy łączy jeden motyw przewodni – Rzym, miasto wielokrotnie portretowane przez Felliniego.

 

Program Przeglądu dostępny na stronie Kina Muranów: www.muranow.gutekfilm.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...