Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.03.2014 A A A
Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą
REDAKCJA

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Rektor Wyższej Szkoły Artystycznej wszystkich naszych czytelników zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy studentów Wyższej Szkoły Artystycznej pt. „Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą”, który odbędzie się 28 marca 2014 r. o godzinie 14:00 w pałacu Pod Blachą w Warszawie. Wernisaż odbywa się pod patronatem portalu Kulturownia.pl


Wyższa Szkoła Artystyczna we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Fundacją Teresy Sahakian organizuje wystawę prac studentów WSA w pałacu Pod Blachą w Warszawie, w którym zgromadzona jest największa w Europie kolekcja kobierców wschodnich. Celem tego artystycznego wydarzenia jest przedstawienie kolekcji kobierców w zupełnie nowej i atrakcyjnej dla szerokiej publiczności formie. Poprzez zaproszenie do udziału w projekcie młodych artystów, z nowatorskimi wizjami i pomysłami. Organizatorzy wystawy pragną przybliżyć kulturę Bliskiego Wschodu.

 

Eksponowana we wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich została stworzona przez Teresę Sahakian (1915-2007) i stanowi prezentację części jej zbiorów, liczących obecnie ponad sześćset kobierców oraz innych dzieł sztuki orientalnej.

 

Kolekcja Teresy Sahakian zainspirowała młodych twórców z Wyższej Szkoły Artystycznej do podjęcia wyzwania ożywienia przestrzeni muzealnej i popularyzacji sztuki kobierniczej w Polsce. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac studentów inspirowanych wybranymi kobiercami z kolekcji. Młodzi artyści przygotowali program artystyczny, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego widza. Poprzez nadanie historycznym kobiercom nowego wyrazu odnaleźli indywidualny i niepowtarzalny charakter swojej twórczości. W ich interpretacji kobierzec staje się ożywioną, trójwymiarową materią plastyczną, w której nadrzędną rolę odgrywa człowiek. Artyści odtworzyli oryginalne wzory kobierców, ich kolorystykę i formę przenosząc je na ciało ludzkie w postaci bodypaintingu, projektując i szyjąc kostiumy, a także budując fragmenty scenografii. Powstały w ten sposób jednorodne i spójne obrazy plastyczne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych.

 

Dodatkową siłę wyrazu i ekspresji odnajdziemy podczas występu performance, który na żywo odbędzie się w dniu wernisażu. Młodzi twórcy nie ograniczają się tylko do martwej materii. Interesuje ich ciało ludzkie, ruch, taniec, współistnienie i jednoczesne przenikanie się wielu płaszczyzn artystycznych. Światło, kolor, muzyka będą potęgować niepowtarzalny klimat artystycznego widowiska zwiększając jego atrakcyjność wizualną oraz plastyczną.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...