Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.03.2014 A A A
Powieści o przyjaźni w czasach apartheidu
INFORMACJA PRASOWA

„Kolor jej serca” – wzruszająca opowieść o rodzącej się w czasach apartheidu przyjaźni pomiędzy czarnoskórą dziewczynką i białą kobietą, już 19 marca trafi do polskich księgarń. Historia inspirowana losami dziadków autorki, Barbary Mutch, zabiera czytelników w odległe strony Afryki.


Rok 1919. Cathleen Harrington wyjeżdża z Irlandii do RPA, by poślubić narzeczonego, którego nie widziała od pięciu lat. Osamotniona i wyobcowana w nowym kraju, nawiązuje ciepłą i serdeczną relację z czarnoskórą córką służącej, Adą, która wychowuje się razem z dziećmi Harringtonów. Pomimo sprzeciwu męża Edwarda, Cathleen uczy Adę czytać i grać na fortepianie, a wrażliwa dziewczynka okazuje się niezwykle uzdolniona muzycznie. Kiedy Cathleen wyjeżdża do córki, nastoletnią Adę zaczyna nachodzić w jej sypialni Edward. Niczego nieświadoma, dziewczyna nie ma odwagi sprzeciwić się panu. Kiedy odkrywa, że jest w ciąży, ucieka do swoich przeświadczona, że zawiodła zaufanie Cathleen. Ponieważ rodzi dziecko mieszanej rasy, we własnym środowisku jest traktowana z pogardą i musi walczyć o godne życie dla siebie i córeczki. W tym czasie Cathleen usiłuje odnaleźć Adę, buntując się przeciw rosnącym ograniczeniom apartheidu.

 

„Kolor jej serca” to pełen dramatyzmu obraz życia dwóch kobiet, które wznoszą się ponad bolesne doświadczenia, aby odnaleźć miłość, nadzieję i spełnienie. Pomimo że Cathleen i Adę dzieli wszystko – status społeczny, majątek, kolor skóry – odnajdują porozumienie dzięki zamiłowaniu do muzyki, wrażliwości oraz życiowej sile. Akcja rozgrywa się w RPA w surowych czasach apartheidu. W tle pobrzmiewają dźwięki utworów Chopina, którego Ada uwielbia grać, a Cathleen słuchać.

 

Narracja powieści jest prowadzona ciepłym, poetyckim językiem. Rozdziały przeplatają akapity pochodzące z pamiętnika Cathleen. Inspiracją dla autorki była prawdziwa historia z życia jej dziadków. „Wyśmienity debiut... Książka, która zapada w pamięć, a wartość jej przekazu uderza ze zdwojoną siłą przy powtórnym czytaniu” – mówi Anna Jean Mayhew, autorka „Suchej sierpniowej trawy”.

 

Barbara Mutch – południowoafrykańska pisarka irlandzkiego pochodzenia. Debiutuje powieścią „Kolory jej serca”, którą napisała w wieku dojrzałym. Zagraniczna prasa i blogosfera jest zachwycona książką, autorka udzieliła licznych wywiadów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...