Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.03.2014 A A A
"Neuland" - powieść o poszukiwaniu już od dziś w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA

„Neuland” – wielopoziomowa powieść o poszukiwaniu ojca, miłości, własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi, już dziś trafi do polskich księgarń. Autor – Eshkol Nevo – uznawany jest za najbardziej intrygującego izraelskiego pisarza.


Dori wyrusza na poszukiwania ojca, który załamany utratą żony, wyjeżdża do Ameryki Południowej i zrywa z nimi kontakt. Inbar przeżywa rozterki z powodu trudnej relacji z matką, samobójstwa brata oraz związku z mężczyzną, którego nie kocha. Pod wpływem impulsu kupuje bilet do Ameryki Południowej i tam w małym miasteczku na granicy Peru i Boliwii, poznaje Doriego. Dołącza do poszukiwań jego ojca. W trakcie wspólnej wędrówki rodzi się między nimi uczucie. Kiedy Dori w końcu odnajduje tatę, odkrywa jego nieznane oblicze. W odległym „Nowym Świecie” ojciec stworzył idealistyczną komunę – Neuland, do której zaprasza młodych Izraelczyków. Dori i Inbar postanawiają poznać życie w tej nowej wspólnocie. Tymczasem na Izrael spadają libańskie rakiety, które przerywają idyllę młodych ludzi.

 

„Neuland” to powieść o ludziach usiłujących znaleźć swoje miejsce na ziemi. Nagłe wydarzenia w życiu bohaterów skłonią ich do odpowiedzi na wiele trudnych pytań – o relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem, czy dojrzałość w miłości. Autor w nietypowy sposób zestawia dwa odrębne światy – wojenny Izrael oraz egzotyczne Peru, Limę, Boliwię. Przywołuje takie motywy jak Żyd Wieczny Tułacz, podróż w nieznane, wojna, pokój, raj. „Fascynująca powieść, połączenie utopii i antyutopii, ale przede wszystkim wzruszająca opowieść o rodzinie, miłości, stracie i samotności.” - mówi o książce Amos Oz.

 

„Neuland” to także obraz Żydów – okiem ich samych oraz poprzez opinie innych narodów. Na łamach powieści autor mierzy się z jedną z najważniejszych ideologii XX wieku – syjonizmem, czyli wizją odrodzenia narodu żydowskiego na ziemiach Palestyny. Pisarz nawiązuje do klasyki literatury – „Altneulandu” Theodora Herzla, który opisuje idealne życie Żydów w Palestynie. Nevo, wnuk byłego premiera Izraela i szefa Światowej Organizacji Syjonistycznej, jednoznacznie nawiązuje do tej ideologii. Jednak odpowiedź na pytanie o jej słuszność pozostawia w zawieszeniu. Autor przywołuje również ucieczkę Żydów z Polski. Babcia głównej bohaterki – Inbar, podobnie jak babcia pisarza, wyjechała do Izraela z powodu wybuchu II wojny światowej.

 

Eshkol Nevo (ur. 1971) – autor wielu opowiadań, powieści a także opowiadań dla dzieci. Ukończył psychologię na uniwersytecie w Tel Awiwie, gdzie dziś uczy kreatywnego pisania. Jest nowym głosem młodego pokolenia w literaturze izraelskiej. Krytycy stawiają go na równi z takimi pisarzami jak David Grossman, Abraham Jehoszua i Amos Oz.„Homesick”, jego pierwsza powieść, zdobyła kilka prestiżowych nagród. m.in.: Book Publishers Association Gold Prize (2005), FFI-Raymond Wallier Prize podczas Paryskich Targów Książki (2008). Natomiast kolejną, „Do następnych mistrzostw” (MUZA SA, 2012), potwierdził, że jest pisarzem dojrzałym. „Dawno nie czytałem książki, która – przy całej swojej subtelnej, wielowarstwowej konstrukcji – byłaby bliżej codzienności. Świetna literatura, bez dwóch zdań.” (Piotr Kofta, Dziennik Gazeta Prawna o „Do następnych mistrzostw”).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...