Fryderyk Chopin – wirtuoz fortepianu, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii świata. To wie każdy. Mało kto jednak wie, że Fryderyk Chopin był jednym z najbardziej cenionych pedagogów i nauczycieli fortepianu swoich czasów. Udzielał lekcji polskiej, francuskiej i angielskiej arystokracji, ale wśród jego ulubionych i najbliższych uczniów był… Norweg: Thomas Tellefsen.
Tellefsen, wybitny pianista, kompozytor i pedagog, jest jednym z piękniejszych dowodów kulturowych więzi pomiędzy Polską i Norwegią. W środę 26 marca będzie można bliżej poznać postać i twórczość tego norweskiego artysty, który chociaż za życia cieszył się międzynarodową sławą , dość szybko został zapomniany po śmierci. Jako jeden z pierwszych kompozytorów włączył elementy norweskiej muzyki ludowej do twórczości artystycznej, lecz jego utwory nigdy nie stały się częścią stałego repertuaru koncertowego i do dziś znane są właściwie tylko wąskiemu gronu specjalistów.
Thomas Tellefsen urodził się w Trondheim, lecz opuścił Norwegię w roku 1842, by studiować muzykę w Paryżu. Mieszkał tam przez resztę życia, a do Norwegii przyjeżdżał jedynie na krótkie pobyty. W stolicy Francji nawiązał kontakty z Fryderykiem Chopinem i został jego uczniem oraz przyjacielem. Po śmierci Chopina w roku 1849 przejął z kolei wielu jego uczniów i wyrobił sobie nazwisko jako znakomity pedagog. W latach 50. i 60. XIX wieku Tellefsen osiągnął status wziętego pianisty i odbywał liczne tournées koncertowe po Anglii, Szwecji i Norwegii.
26 marca o godzinie 17.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się promocja książki „Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej” z udziałem autorki Ingrid Loe Dalaker. Książka jest przekładem pracy doktorskiej autorki pt. Thomas Tellefsen i norsk og fransk musikkultur, która powstała w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w 2005 roku. Autorka opisała karierę pianistyczną Tellefsena i dokonała analizy jego twórczości, na którą składają się 44 opusy (głównie solowe utwory fortepianowe, w tym 16 mazurków, utwory kameralne i dwa koncerty fortepianowe) inspirowane w znacznej części norweską muzyką ludową. Bezpośrednio po spotkaniu autorskim odbędzie się recital fortepianowy, podczas którego utwory Thomasa Tellefsena i Fryderyka Chopina wykona uznany polski pianista – Marek Bracha.
Spotkanie jest finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, jako część projektu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach MF EOG 2009–2014. Organizatorem spotkania jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorami: Uniwersytet Warszawski, Instytut Muzykologii UW oraz Ringve Music Museum.
WSTĘP WOLNY.