Do księgarń trafiła właśnie opublikowana nakładem Wydawnictwa MG książka Elżbiety Wichrowskiej, zatytułowana „Na Pragę nie wrócę”. Jest to opowieść o historii i współczesności warszawskiej Pragi, w którą wplecione są czasem zabawne, czasem dramatyczne, a czasem zagadkowe historie różnych kobiet.
Jedną z bohaterek książki „Na Pragę nie wrócę” jest Magdalena, pisarka i historyk, innymi są… warszawskie kamienice, których historia ożywa na oczach czytelnika, obejmując wiek XVIII, II wojnę światową, PRL i współczesność. A obok nich - skomplikowane postaci kobiet: wiernych przyjaciółek, kochających matek, namiętnych kochanek i profesjonalistek u szczytu kariery.
Autorka Elżbieta Wichrowska, znająca Warszawę jak mało kto, wędruje między jej prawą i lewą stroną, między tym, co było, a tym, co zostało. Zagląda w głąb podwórek cudem ocalałych kamienic, zabiera czytelnika na niebezpieczne przechadzki po praskich cmentarzach lub blokowiskach wyrosłych na gruzach dawnej Warszawy. Podczas tych historyczno-urbanistycznych włóczęg poznajemy całą galerię postaci - takich, jak dwóch osiemnastowiecznych księży nieświadomych, że trafili pod warszawskie czerwone latarnie czy parę bezdomnych zakochanych z autobusu linii 160. Gdzieś na pograniczu głównych wątków pojawią się też psie historie, niekiedy zabawne, a czasem chwytające za gardło.
W gąszczu powieściowych wątków nie zabraknie niepokojącego kryminału, pogmatwanego romansu i dziennika podróży po Europie, z bezcenną instrukcją obsługi włoskiej komunikacji miejskiej oraz przewodnika po lokalach gastronomicznych warszawskiej Pragi. „Na Pragę nie wrócę” to swoisty portret coraz bardziej popularnej stołecznej dzielnicy.
O autorce
Elżbieta Wichrowska - literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek poświęconych kulturze Oświecenia i Wielkiej Emigracji, edytor o żyłce detektywistycznej wiecznie poszukujący (z nienajgorszym skutkiem) pasjonujących dokumentów przeszłości poukrywanych w polskich i zagranicznych archiwach.