Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.03.2014 A A A
28 filmów w konkursie festiwalu Animocje
INFORMACJA PRASOWA
Kadr z filmu Zbigniewa Czapli. Źródło: materiał prasowy

Dwadzieścia osiem filmów animowanych stanie do walki o Bydgoską Nagrodę Dla Najlepszej Animacji, przyznawaną przez Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Konkursowi towarzyszyć będą pokazy specjalne, spotkania ze znanymi twórcami animacji oraz warsztaty z zakresu filmu i gier komputerowych.


Do konkursu bydgoskiego festiwalu zakwalifikowano animacje prezentujące wiele różnych gatunków animacji. Będą one walczyły, o przyznawaną po raz pierwszy od tego roku, główną Bydgoską Nagrodę Dla Najlepszej Animacji. Do walki o nią stanęło ponad 200 zgłoszonych filmów, z których do konkursu głównego zaproszono 27 najlepszych realizacji. Dwudziestą ósmą poznamy po pokazie „Animocje Do-grywka”, podczas którego publiczność przyzna jednemu z prezentowanych kilkudziesięciu filmów Dziką Kartę uczestnictwa w konkursie.

 

Mocną grupę w konkursie stanowią animacje oparte na wątkach literackich. "Pająk i Muchy" w reżyserii Tessy Moult-Milewskiej to autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Film Ewy Łuczków ,,Za Edgara" stanowi nawiązanie do twórczości Allana Edgara Poe, a “Bear with me / Medved' so mnou” Agáty Bolaňosovej z Czech inspirowany jest bohaterami Tex Avery'ego i  Chucka Jonesa. Paulina Wyrt pokaże w Bydgoszczy "Ptaszysko", wpółsurrealistyczną impresję powstałą w oparciu o fragment książki Janusza Głowackiego "Good night, Dżerzi". Do klimatów Franza Kafki sięga zaś „Metamorphosis / Premena” kolejnej Czeszki - Andrei Jacevičovej.

 

Wiele zakwalifikowanych filmów zajmuje się człowiekiem współczesnym i jego problemami. „Toto” Zbigniewa Czapli to historia wrażliwego chłopca, wychowywanego przez samotną i zapracowaną matkę, gdzieś na dalekiej prowincji, gdzie życie toczy się wokół codziennych, utartych zwyczajów. „Gruby i Chudy” Aleksandry Brożyny pokazuje nam codzienne życie dwóch dziwnych chłopaków.

 

Na typowym blokowisku  umieszczono akcje trzech filmów. „Potencjalne problemy dozorcy Mariana” Tomasza Pawlaka opowiada o roli Polsce w Europie przez pryzmat mieszkańców blokowego osiedla, „Do serca Twego” Ewy Borysewicz to opowieść o uczuciach rodzących się między blokami, a „Kociarka” Andrzeja Rułka jest groteską o typowej „kociej mamie”. „Kamienica” Agnieszka Burszewskiej przenosi nas z blokowiska do kamienicy i klimacie czarnej komedii podejmuje problem życia w świecie pozbawionym miłości.

 

Życiowe historie zobaczymy w czterech kolejnych filmach. Czeski „Ugly cute / Škaredučký” w reżyserii Filipa Wawrinský’ego to historia brzydkiego chłopca, któremu zostaje sześć dni życia i zamierza spędzić je na spełnianiu swoich marzeń. „Zupa truskawkowa” Sylwii Szkiłądź przenosi nas do wymarzonego domu z lat dzieciństwa w małym miasteczku, a „Morze” Zofii Dąbrowskiej, to krótka opowieść o rybaku, który nie docenił morza. O zaprzepaszczonych szansach mówi też „Vanitas” Kamili i Mirka Sosnowskich.

 

Jak co roku do selekcji konkursowej trafiają animacje eksperymentalne. „Jolus” Macieja W. Sławuskiego powstał na podstawie obrazów olejnych tego artysty. W „Ex Animo” Uwolnione spod ręki animatora Wojciecha Wojtkowskiego rysunki stwarzają własną dwuwymiarową rzeczywistość. Starymi anatomicznymi rycinami zainspirowana została surrealistyczna „Anatomia” Agaty Hajdeckiej.

 

Dwa filmy przenoszą nas do Azji i Oceanii. „Moko” Marty Szymańskiej to dynamiczna opowieść o kształtach, kolorach, ornamentach polinezyjskich, zaś „Kigo” Japończyka Izumi Yoshidy jest abstrakcyjną wizualizacją japońskich wierszy haiku. Warto też wspomnieć o opowieści o obecnym, ale nieobecnym psie, kryjącej się pod nazwą „Ty tu bywasz” w reżyserii Agnieszki Waszczeniuk.

 

W konkursie zobaczymy też videoklipy. „Elita” do utworu zespołu Sarius została nakręcona przez Sebastiana Kwidzińskiego  i Marcina Roszczyniałę. Oparty na  kolędach ze zbioru "Pastorałki i Kolędy z melodyjami" wydanego w Krakowie w 1843 roku jest z kolei teledysk „Trzej Królowie – Pastorałka”  Anny Błaszczyk, cenionej i nagradzanej w kraju i zagranica polskiej animatorki.

 

Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury w dniach 9-12 kwietnia 2014. Projekcje konkursowe i pozakonkursowe uzupełnią warsztaty z animacji 3D, poklatkowej, dubbingu i tworzenia animowanych gier komputerowych. Podczas festiwalu odbędą się też wystawy, pokazy specjalne, spotkania z filmowcami i krytykami oraz twórcami gier komputerowych. Festiwal zakończy koncert 3moonboys. Centrum festiwalowym ANIMOCJI jest budynek MCK i działające w nim Kino Orzeł.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...