Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.04.2014 A A A
Nie mieszkam w Niemczech, mieszkam w Berlinie
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Już 16 kwietnia w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się dyskusja „Nie mieszkam w Niemczech, mieszkam w Berlinie”. Wezmą w niej udział przedstawiciele berlińskiego środowiska artystycznego – kuratorzy, dyrektorzy galerii oraz artyści. Będą rozmawiać o wielokulturowym fenomenie Berlina i niezwykle ciekawych wydarzeniach, odbywających się w stolicy Niemiec.


You too can be like us (Też możecie być tacy jak my) - plakaty z takimi hasłami widniały na ulicach Berlina kilka lat temu. Afisze zapowiadały serię wydarzeń w HAU – jednym z najciekawszych teatrów w mieście. Slogan był cytatem z amerykańskich programów re-edukacji i denazyfikacji, które alianci wprowadzali w Berlinie i w całych Niemczech po 1945 roku, aby normalizować społeczeństwo. Dziś takie same hasło mogłoby sławić raczej niesamowitą aurę, którą miasto zyskało po reunifikacji. Berlin – jako najbardziej zachodnia stolica Wschodu i najbardziej wschodni przyczółek zachodu, jest wciąż jednym z najbardziej fascynujących, historycznie złożonych, progresywnych i jednocześnie zrelaksowanych europejskich miast. Jako jeden z niemieckich landów miasto ma jednocześnie status republiki.

 

Nagromadzenie lokalnych sprzeczności jest wyjątkowe: nadprodukcja sztuki, która sprawia, że w piątek wieczorem chcesz raczej zostać w domu, pałac pruski, który ma być odtworzony w centrum miasta, na miejscu dawnego parlamentu NRD, kawiarnia na szczycie wieży telewizyjnej, której pełen obrót przed 1989 zajmował 60 min., a dziś tylko 30, snobizm na ‘poor and sexy’ w mieście, które jest jednocześnie stolicą najlepiej prosperującego kraju Europy; Einheit - retoryka zjednoczenia, która objawia się w najeździe Szwabów na Prenzlauerberg; post-narodowa atmosfera tolerancji wobec coraz większej ilości mieszkańców nie-mówiących po niemiecku, i wreszcie heterogeniczna i często uparcie dysfunkcyjna tkanka miejska.

 

W dyskusji o wielokulturowym fenomenie współczesnego Berlina udział wezmą Natasha Ginwala, członkini zespołu 8. Berlin Biennale, Bonaventure Ndikung, założyciel i dyrektor Savvy Contemporary w Berlinie, Alya Sebti, kuratorka 5. Marrakesh Biennale, Angelika Stepken, dyrektorka Villa Romana w Florencji, kuratorka wystawy „Future Perfect”, a także - via skype -  Juan Gaitan, kurator 8. Berlin Biennale.

 

Rozmowa jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Future Perfect. Contemporary Art from Germany / Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec”, która  jest jedną z największych ekspozycji poświęconych najnowszej sztuce zza naszej zachodniej granicy, jaką w ostatnim czasie prezentowano w Polsce. Wystawa składa się z niemal 80 obiektów stworzonych przez 16 artystów.

 

Kuratorzy Angelika Stepken i Phillip Ziegler zebrali prace twórców młodego i średniego pokolenia – urodzonych między 1958 a 1980 rokiem – którzy skupiają się na zagadnieniach związanych z jednostką i jej tożsamością w kontekście społecznym, kulturowym oraz politycznym. Wszyscy prezentowani podczas wystawy artyści skłaniają widzów do twórczej interpretacji przeszłości i myślenia o tym, co niesie przyszłość.

 

Ekspozycja stanowi przewodnik po współczesnym Berlinie jako swoistej przystani dla artystów z całego świata. Wprawdzie obrazy, instalacje, kolaże, fotografie i prace wideo, które zobaczymy w Centrum Sztuki Współczesnej  powstawały w Niemczech, ale ich autorzy pochodzą m.in. z Francji, Norwegii, Grecji, Wietnamu czy Meksyku, co znajduje odzwierciedlenie w inspiracjach i finalnym kształcie ich dzieł.

 

W Centrum Sztuki Współczesnej można zobaczyć m.in. dzieła Cypriena Gaillarda, który zyskał rozgłos dzięki seriom fotografii i filmom wideo mówiącym o rozpadzie kultury oraz niszczeniu i wyburzaniu modernistycznej architektury. Kerstin Brätsch oraz Adele Röder, które powołały do życia kolektyw DAS INSTITUT wykorzystują w swoich artystycznych projektach zarówno tradycyjne środki, jak również cyfrowe techniki przy pomocy których tworzą m.in. niezwykłe poliestrowe malowidła, obrazy i tapety. Intrygujące instalacje to domena takich twórców, jak Yorgos Sapountzis czy Danh Vo. W gronie artystów prezentowanych podczas „Future Perfect” nie zabraknie też laureatów ważnych nagród – Nasan Tur to zdobywca „Identity”, prestiżowej Nagrody Deutsche Banku, a Mariany Castillo Deball ubiegłym roku uhonorowano Nagrodą Narodowej Galerii dla Młodej Sztuki w Berlinie. Centrum Sztuki Współczesnej zaprezentuje także malarskie prace Jutty Koether (wystawiała m.in. w Saatchi Gallery i MoMa PS1) oraz rzeźby irańskiej artystki Nairy Baghramian (jej dzieła pokazywano np. na Biennale w Wenecji w 2011 roku). Obejrzymy także prace: Nory Schultz, Antje Majewski, Armina Linke, Henrika Olsena, Clemensa von Wedemeyera oraz Anette Kelm i Daniego Gala.

 

„Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec” jest najnowszą wystawą objazdową organizowaną przez ifa (Institut für Auslandsbeziehungen). Dzięki współpracy z Goethe-Institut i Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa jest pierwszym miejscem, w którym zaprezentowano ekspozycję.

 

Rozmowa „Nie mieszkam w Niemczech, mieszkam w Berlinie” towarzysząca wystawie „Future Perfect. Contemporary Art from Germany / Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec”.

 

Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa.
16.04.2014, godz. 19.00
www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu
Prowadzenie: Joanna Warsza, kuratorka programu publicznego Manifesta 10 w Petersburgu.
Wstęp wolny
Spotkanie odbędzie się z angielsko-polskim tłumaczeniem symulatnicznym.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...