Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.04.2014 A A A
Amerykańscy niezależni
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Ostre, prowokujące obyczajowo i społecznie, chwytają widza za gardło a w szerszej perspektywie przewartościowują kanony tematyczne i estetyczne współczesnego filmu. Obrazy należące do sekcji „From the Gut” zostały wyselekcjonowane przez Trevora Grotha, dyrektora programowego festiwalu Sundance i Mike’a Plante’a, czyli ludzi, którzy o amerykańskim filmowym offie wiedzą wszystko. Czym zaskoczą nas „Amerykańscy niezależni”?


Shaka King w swoim debiucie pełnometrażowym ”Newlyweeds” zachęca do przemyśleń nad nawykami, które ograniczają współczesne związki. Konfrontując się ze społeczeństwem, które nie chce dorosnąć, zadaje pytanie: co naprawdę oznacza bycie dorosłym? Filmem ”Soft in the Head” Nathan Silver po raz kolejny udowadnia, że należy do grona najciekawszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnego amerykańskiego kina niezależnego. Katie Aselton stworzyła trzymający w napięciu thriller ”Black Rock”. Trzy kobiety – główne bohaterki -  muszą stawić czoła czemuś bardziej niebezpiecznemu niż ich uczucia. Z kolei  Bobcat Goldthwait, który znany jest ze swoich osobliwych komedii z zacięciem społecznym, tym razem zboczył nieco z tej drogi. Funduje widzom oryginalną refleksję na temat ludzi oraz kultury. ”Willow Creek” to horror, nakręcony w całości z perspektywy głównego bohatera. Film Calvina Reedera. Ostatni film ”The Rambler” to z kolei mieszanka horroru i komedii. Historia mężczyzny, który po wyjściu z więzienia wyrusza na poszukiwanie utraconego brata ma wszystko, by w mgnieniu oka uzyskać status filmu kultowego. „Godziny otwarcia” to hipnotyzująca opowieść o dwójce nieznajomych, którzy niespodziewanie znajdują wspólną przystań w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki. W rękach Jema Cohena prosty romans zmienia się w dzieło sztuki, a zróżnicowany krajobraz miasta i ściany muzeum - w pełnoprawnych bohaterów filmu, równie ważnych jak ludzie. To romans, który toczy się także między widzem a ekranem. Ostatnia tegoroczna propozycja to ”This Is Martin Bonnet” - drugi pełnometrażowy film Chada Hartigana będący poruszającą, subtelną kontemplacją przyjaźni, wiary i związków międzyludzkich. W filmie splatają się losy dwóch mężczyzn, których z pozoru dzieli wszystko. Wraz z reżyserem dyskretnie obserwujemy podszytą niepokojem walkę obu bohaterów o odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

 

- Sekcja From The Gut ma za zadanie pokazywać filmy, które przekraczają granice formy i narracji we współczesnym amerykańskim kinie niezależnym - mówi Mike Plante, jeden z programerów. - Filmy te nie zostały nakręcone dla zysku, lecz po to, by przekazywać ciekawe pomysły i emocje, pochodzące prosto z trzewi ich twórców.

 

Kino i twórcy mówiący własnym głosem to znak rozpoznawczy kolejnych edycji Off Plus Camera. Zgodnie z festiwalowym hasłem „Festiwal wciąga” od 2 do 11 maja. Do zobaczenia w Krakowie. Więcej informacji można znaleźć na www.offpluscamera.com i na profilu Festiwalu na Facebooku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...