Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.04.2014 A A A
Mistrz surrealizmu i absurdu powraca w ostatniej książce!
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Wszyscy mówią, że krowy mają cielęce spojrzenie. Jednak to spojrzenie jest nie tylko cielęce. Ono jest wredne. To spojrzenie zabójcy, które można znaleźć w jednym z kryminałów z Série noire.  Czarna krowa wyciąga broń i kieruje w waszą stronę grad kul, nie przestając nawet przeżuwać swojej gumy. Bez rozterek i wyrzutów sumienia. Zlecenie jak każde inne, dla kasy. Takie są właśnie czarne krowy. Istne bydlęctwo!”


Czarne krowy to ostatnia książka Rolanda Topora, którą napisał krótko przed śmiercią. W tym nieopublikowanym dotąd zbiorze trzydziestu trzech opowiadań znaleźć można wszystkie tematy, które prześladowały autora: wyalienowanie w świecie rzeczy i pieniądza, potworność i starzenie się, lęk przed uciekającym czasem i krążącą wokół śmiercią. A wszystko to zroszone czarnym humorem, wrodzonym poczuciem groteski oraz na przemian sztubacką i niepokojącą fantazją – znakami rozpoznawczymi Topora.

 

O autorze:
Roland Topor (1938–1997). Rysownik, malarz, pisarz, dramaturg, poeta, humorysta, kabareciarz, filmowiec, aktor, fotograf itd. Uznanie zdobywa dziwacznymi rysunkami o oryginalnym charakterze (w „Arts”, „Bizarre” i „Hara-Kiri”), a w 1961 roku otrzymuje prestiżową prix de l’Humour noir. Jego pierwsza powieść Chimeryczny lokator została zekranizowana przez Romana Polańskiego. Autor zbiorów opowiadań, sztuk teatralnych i książek konceptualnych. Począwszy od filmu animowanego Planète sauvage [Dzika planeta], przez programy telewizyjne Palace [Pałac] i Téléchat [Telekot], a skończywszy na zdumiewającym Marquis [Markiz], Topor pozostawia swój ślad na kinematografii i sztuce audiowizualnej. Niektóre z jego obrazów obiegły świat. Podobnie jak cała twórczość Topora, naznaczone są one piętnem bezlitosnego czarnego humoru.

 

INFORMACJE
Wydanie I, planowana premiera: 20 maja 2014
Liczba stron: ok 200, oprawa miękka + skrzydełka
Kategoria: klasycy literatury

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...