Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.05.2014 A A A
Off Plus Camera – nagrody rozdane
INFORMACJA PRASOWA
Specjalne wyróżnienie na festiwalu otrzymała „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Źródło: materiał prasowy

Najważniejszy laur festiwalu, Krakowską Nagrodę Filmową (w wysokości 100 tys. USD), otrzymał Robin Campillo za film „Eastern boys”. Polski Noble Filmowy zdobyła „Ida” Pawła Pawlikowskiego, a specjalne wyróżnienie „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, natomiast Nagroda FIPRESCI trafiła do filmu „Blind” (reż. Eskil Vogt). Nagrodę Publiczności otrzymał film „Wilgotne miejsca” (reż. David Wnendt).


Jury w składzie Jerzy Stuhr (przewodniczący), Juliet Taylor, Joan Allen, Parker Posey, Mike Newell przyznało Krakowską Nagrodę Filmową (100 000 USD) filmowi „Eastern boys”. Reżyser otrzymał również od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obietnicę dofinansowania w wysokości 1.000.000 PLN swojego kolejnego projektu.  Największe wrażenie na młodzieżowym jury zrobiła „Viktoria” (reż. Maya Vitkova). W jego skład weszli gimnazjaliści i licealiści, którzy wygrali konkurs na napisanie recenzji filmowej w ramach akcji społecznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "Skrytykuj".

 

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nagrodę przyznało Jury w składzie: Kim Cattrall (przewodnicząca), Bahman Ghobadi, Mark Adams i Kim Yutani. Polski Noble Filmowy (100 000 PLN) trafił do Pawła Pawlikowskiego za film „Ida”. Przyznano także nagrody aktorskie (10 000 PLN) za najlepszą rolę męską i żeńską. Laureatami zostali: Dorota Kolak za rolę w filmie „Chce się żyć” oraz Mateusz Banasiuk za „Płynące wieżowce”.

 

Prestiżową Nagrodę „Pod Prąd”, przyznawaną wybitnej postaci kina za wkład oraz wspieranie filmów i kultury niezależnej otrzymał Benedict Cumberbatch. Aktor pozostawł odcisk dłoni w specjalnej płycie, która umieszczona zostanie w Krakowskiej Alei Gwiazd. W ciągu 10 dni Kraków był stolicą kina niezależnego. Odbyło się ponad 100 seansów w kinach, na dachach budynków i na barce. Do miasta przyjechało ponad 350 polskich i zagranicznych gości.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...