Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.05.2014 A A A
NA LEKCJE DO KINA!
INFORMACJA PRASOWA
Kadr z filmu Karla i Jonas rez. Charlotte Sachs Bostrup. Fot. źródło: materiał prasowy

Ruszyły zapisy do największego w Polsce programu kinowych lekcji Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na rok szkolny 2014-15. Mogą zgłaszać się podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, a także po raz pierwszy – przedszkola.


Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skierowana jest do uczniów i nauczycieli, którzy raz w miesiącu chcą wspólnie wybrać się do kina na dobre, wartościowe filmy i o nich rozmawiać. W tym roku program otwiera się również na rodziców i opiekunów. Specjalnie z myślą o nich przygotowane zostały kolejne analizy psychologiczne i przykłady prac plastycznych, które ułatwią  rozmowę z dziećmi o filmach i nawiązanie do tematyki kinowych zajęć także w domu.

 

Nowością w programie na rok 2014/2015 będzie specjalny cykl filmowy dla najmłodszych, czyli Przedszkole Nowe Horyzonty. Po obejrzeniu kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych dla kilkulatków i we współpracy ze specjalistami od psychologii rozwojowej organizatorzy wyselekcjonowali najpiękniejsze i najciekawsze filmy, których nie można było dotąd obejrzeć w Polsce. Każdy z nas pamięta ulubione bajki ze swojego dzieciństwa. Najmłodsi kinomani też powinni mieć swój kanon kolorowych, ciekawych i mądrych historii, które będą wspominać jako dorośli.

 

Do cyklu zostały wybrane filmy, które opowiadają o współczesnym świecie, lecz w niczym nie ustępują klasyce polskiej animacji dla dzieci. Dzięki temu zainteresują najmłodszych i najbardziej wymagających odbiorców.

 

Z myślą o dotychczasowych widzach, czyli uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz o ich nauczycielach, zmieniono formułę projektu. Przede wszystkim opracowano nowe cykle filmowe oraz dodano premierowe tytuły: 50 filmów długo- i krótkometrażowych. Projekcje będą odbywać się raz w miesiącu od października do kwietnia. W maju i w czerwcu jako uzupełnienie projektu zorganizowane zostaną dwa otwarte przeglądy filmowe w całej Polsce.

 

Pokazy Filmoteki Szkolnej. NHEF to również spotkania z ciekawymi gośćmi, prelekcje, warsztaty plastyczne, dyskusje. Stale powiększana jest baza materiałów dydaktycznych – nauczyciele mogą pobrać informacje o filmach i scenariusze lekcji ze strony www.nhef.pl lub poprosić o nie koordynatora w swoim mieście. Analizy psychologiczne i przykłady prac plastycznych, choć wykorzystywane w dużej mierze przez rodziców w domu, są oczywiście też dostępne dla nauczycieli.

 

Wszyscy nauczyciele zainteresowani zapisaniem swoich uczniów do projektu, powinni wypełnić formularz dostępny na www.nhef.pl. Na stronie internetowej znajduje się baza ze szczegółowym opisem wszystkich filmów i sposobów pracy z nimi.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...