Dlaczego stolicę Polski spotkało tyle nieszczęść i tragedii? Jaki był powód upadku Powstania Warszawskiego? Czy to możliwe, by za wszystkim stały siły nadprzyrodzone? W książce „Anioły muszą odejść” Konrad T. Lewandowski udziela nietuzinkowych odpowiedzi i przedstawia burzliwą historię Warszawy z całkiem nowej perspektywy. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
Książka zainteresuje wszystkich zafascynowanych historią Warszawy. Konrad T. Lewandowski przeprowadza czytelników przez bogate dzieje stolicy i odsłania wiele nieznanych faktów. W fantastyczną fabułę wplata prawdziwe wydarzenia i postaci, m.in. gen. Sowińskiego czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wykorzystując talent satyryczny, doświadczenie literackie, wiedzę filozoficzną i teologiczną, autor rozlicza się z przeszłością i teraźniejszością swojego rodzinnego miasta.
Książka udziela alternatywnej odpowiedzi na pytanie, jakie są prawdziwe przyczyny klęsk historycznych, które niemal cyklicznie dotykały stolicę na przestrzeni wieków. Konrad T. Lewandowski zbudował swoją powieść na założeniu, że nie wolno bagatelizować zła, gdyż zło nieodpokutowane żąda ofiar i krwi.
W 1526 r. publicznie stracono dwie niewinne kobiety, z polecenia księżnej Anny Mazowieckiej. W tłumie obserwatorów nie znalazł się nikt, kto współczułby ofiarom. Dlatego też kobiety przysięgły zemstę na nielitościwych mieszkańcach miasta. Od 500 lat, działając jako demony, ściągają na Warszawę kolejne nieszczęścia. Na szczęście Bóg wysyła cztery anioły, w tym husarza i marksistę-ateistę, którzy nieustannie usiłują odwrócić klątwę. Dzięki temu niszczonej, burzonej i dziesiątkowanej Warszawie udaje się odrodzić. Wściekłość demonów wciąż rośnie, każdy kolejny cios jest silniejszy, a ostatni wielki triumf to przytłaczająca klęska Powstania Warszawskiego.
Mówią, że powstanie warszawskie uniemożliwiło przyłączenie Polski do ZSRR w charakterze kolejnej, wówczas siedemnastej republiki. W takim przypadku zryw wolnościowy byłby usprawiedliwiony, bardzo chciało się wierzyć, że poświęcenie stolicy uratowało niepodległość Rzeczpospolitej. Niestety, mnie żadna wiara już nie dotyczyła, ja wiedziałem, że Polska nie została siedemnastą republiką radziecką nie dzięki powstaniu, lecz mimo niego. Spojrzenie na konsekwencje tego wydarzenia z punktu widzenia anioła po prostu bolało. Co się stało z samą Warszawą, wiedzą wszyscy. Jednak znacznie gorsze jest przedłużenie wojny w Europie o pół roku. – fragment książki „Anioły muszą odejść”.
W kwietniu 2012 r. nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazała się powieść obyczajowa Konrada T. Lewandowskiego „Sensownik matki Polki”. Książka opowiada o żonie zawodowego żołnierza armii amerykańskiej, który powraca z misji wojskowej w Iraku. Klaudia musi ratować małżeństwo i wspierać męża, borykającego się syndromem stresu pourazowego. Fabuła powieści opiera się na faktach i na wieloletniej korespondencji autora z pierwowzorem głównej bohaterki.
O autorze:
Konrad T. Lewandowski – pisarz i filozof, rodowity warszawiak. Autor powieści fantasy, science fiction, kryminalnych i historyczno-przygodowych, publicysta, redaktor. Absolwent Politechniki Warszawskiej oraz doktor filozofii po Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autor kontrowersyjny, chodzący własnymi drogami, prowokator. Popularność zdobył dzięki serii opowiadań o przygodach dziennikarza z brukowej gazety „Obleśne Nowinki” i cyklowi fantasy o kotołaku Ksinie. W 1995 roku za opowiadanie „Noteka 2015” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jest również autorem wielu opracowań na temat metafizyki. Kwintesencję tego zagadnienia zawiera książka „Pochwała herezji”. Pisywał do ok. 50 czasopism m.in. do „Warsaw Voice”, „Życia Warszawy”. Obecnie współpracuje z czasopismami kulturalnymi „Lampa” i „Czas fantastyki”.