Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.05.2014 A A A
Panorama mistrzów - nowe tytuły w programie 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 24 lipca - 3 sierpnia we Wrocławiu. Do 15 czerwca trwa sprzedaż karnetów filmowych na stronie www.nowehoryzonty.pl.


W niezwykle lubianej przez widzów Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. Informowaliśmy już między innymi o hiszpańskim zdobywcy Złotego Lamparta w Locarno Historii mojej śmierci (Història de la meva mort) Alberta Serry.

 

W programie sekcji znalazły się najnowsze dzieła mistrzów kina azjatyckiego. Niedawno nagrodzony na festiwalu w Wenecji Kim Ki-duk ponownie łączy symbolizm, poezję i okrucieństwo w filmie Moebius, jednym ze swych najbardziej kontrowersyjnych filmów (ocenzurowanym w Korei Południowej). Bohater festiwalowej retrospektywy w 2009 roku Tsai Ming-liang zaprosi wrocławskich widzów na medytacyjną Podróż na Zachód (Xi You), opowiadającą o wędrówce po Marsylii buddyjskiego mnicha, którego śladem podąża… Denis Lavant, ulubiony aktor Leosa Caraxa (ostatnio Holy Motors).

 

Przebojem tegorocznej edycji może być najnowsze dzieło geniusza filmowego surrealizmu - Alejandro Jodorowskiego. We Wrocławiu będzie można zobaczyć Taniec rzeczywistości (La danza de la realidad) - wizyjną, pełną oniryczności autobiografię chilijskiego artysty.

 

W programie znalazły się również najnowsze dzieła mistrzów francuskiego kina. Francuski minister (Quai d'Orsay) Bertranda Taverniera to przewrotna komedia polityczna nagrodzona za scenariusz na festiwalu w San Sebastián. Mistrz dokumentu Claude Lanzmann (autor legendarnego Shoah) przedstawi Ostatniego z niesprawiedliwych (Le dernier des injustes), w którym powraca do tematyki Holocaustu, opowiadając historię Benjamina Murmelsteina, prezydenta Rady Żydów w Theresienstadt, który przez cały okres II wojny światowej musiał negocjować z Adolfem Eichmannem.

 

W Panoramie znalazł się również meksykański film Zabić człowieka (Matar a un hombre) Alejandra Fernándeza Almendrasa - laureat nagrody głównej w konkursie międzynarodowym tegorocznego Sundance Film Festival, drapieżny, niepokojący, pełen emocji portret człowieka zmuszonego do desperackich decyzji w celu obrony własnej rodziny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...