Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.06.2014 A A A
Nowe spojrzenie na komuny w sekcji Trzecie Oko.
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Tematem sekcji Trzecie Oko podczas tegorocznego MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (24 lipca-3 sierpnia, Wrocław) będą komuny. W programie zestaw filmów, które przyjrzą się temu, jakie dziedzictwo zostawił po sobie ten fenomen.


Każda komuna była utopią, w założeniu miała stworzyć nowego, lepszego człowieka, funkcjonującego w nowym, wspaniałym świecie. W praktyce dzieci, które wychowywały się w komunach mają mieszane odczucia. Czy rodzina jest źródłem cierpień? A wielka rodzina źródłem większych cierpień? Czy wręcz przeciwnie: jest wyzwoleniem? Jaka była pozycja kobiet w komunach? Aż w końcu wolna miłość i jej implikacje... Wciąż jest wiele dzieci, które szukają swojego prawdziwego ojca wśród członków komun. Nie będzie to jednak przegląd reakcyjny, ani też pochwała klasycznych wartości rodzinnych.

 

W programie sekcji, której kuratorką jest Ewa Szabłowska, zostanie zaprezentowany między innymi wielokrotnie nagradzany Niech ogień płonie Jasona Osdera - found-footage'owe śledztwo w sprawie krwawej pacyfikacji grupy MOVE - afroamerykańskiej komuny z Filadelfii, łączącej ideały radykalnego powrotu do korzeni i zbrojnej walki z systemem. W filmie Amerykańska komuna siostry Rena i Nadine Mundo wracają na Farmę: legendarną, hipisowską komuną, na której się wychowały, co jest świetnym pretekstem do konfrontacji z przeszłością i fascynującą historią największego socjalistycznego eksperymentu Ameryki. Ciemną stronę zjawiska ujawnia film Ojcowie, matka i ja Paula-Juliena Roberta, który wychowywał się w największej utopijnej społeczności w Europie. Jego matka jako młoda dziewczyna dołączyła do eksperymentalnej komuny Otto Muehla - wiedeńskiego akcjonisty, znanego z brutalnych performance'ow, który założył grupę opartą na założeniach psychologii Wilhelma Reicha. Jej członkowie poprzez uwolnienie seksualności, sztukę i grupową terapię, mieli wyzwolić się z represyjnych drobnomieszczańskich norm.

 

Polskim akcentem sekcji będzie film Włosy Agnieszki Polskiej. Osią fabuły są przygotowania, a następnie wyprawa krakowskich hipisów do Indii. Włosy ironicznie punktują różnice pomiędzy kontestacją na Wschodzie i Zachodzie Europy; a artystka bada, na ile rewolucyjne idee są odporne na zniekształcenie.

 

Obok dokumentów w programie sekcji znalazły się również austriacki, oniryczny performance Perfect Garden Mary Mattuschki i Chrisa Haringa oraz eksperymentalny film Spotkania z wewnętrznym trockistowskim dzieckiem mistrza pastiszu i konfabulacji Jima Finna, którego Juche Idea oglądaliśmy w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce w 2009 roku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...