Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.06.2014 A A A
„Co mówią umarli” Rafaela Estrady – hiszpański czarny kryminał już w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Co mówią umarli” Rafaela Estrady to mroczna i nieprzewidywalna opowieść, w której to, co pozornie zdawało się okrutnym, lecz banalnym zabójstwem, ostatecznie okazuje się jedną z wielu wyrafinowanych zbrodni. Co łączy wielbicieli „Lolity” ze sprawą nastoletniej Susany? Czy ciało umarłego może zdradzić tajemnicę jego śmierci?


Policja znajduje porzucone na plaży zwłoki nastoletniej Susany. Mordercy nie trzeba długo szukać – w pobliżu leży kompletnie pijany chłopak ze śladami krwi ofiary. Rozwiązanie sprawy wydaje się banalne, dlatego szef miejscowej policji decyduje się powierzyć śledztwo początkującemu inspektorowi. Proaza, uważany przez resztę zespołu za żółtodzioba, rozpoczyna  swoje pierwsze w życiu dochodzenie.

 

Podchodzi do niego z całą powagą i zaangażowaniem, na jakie może się zdobyć. Im głębiej wnika w szczegóły śledztwa, tym bardziej skomplikowana i przerażająca wydaje mu się sprawa morderstwa Susany. Okazuje się, że zbrodnia jest dziełem seryjnego mordercy. Tropy zaś wiodą Proazę do „Klubu Lolity”, miejsca spotkań ekscentrycznych miłośników powieści Nabokova.

 

„Co mówią umarli” to czarny kryminał pełen fabularnych pułapek. Autor wciąga czytelnika w mroczną grę, w której nic nie jest takie, jak się wydaje. Wyraziście kreśli sylwetki swoich bohaterów i ich kontrastuje: od funkcjonariuszy policji przez młodzieżowe subkultury aż po ekstrawaganckich członków „Klubu Lolity”.  Estrada ukazuje fizjologię zbrodni – w sensie metaforycznym (stopniowo ujawniając motywy zbrodni) i dosłownym (zdradzając tajemnice prosektoryjnej sali). W tej powieści  napięcie nie opada nawet na moment.

 

„– W ranach powstałych ante mortem można zaobserwować sine przebarwienia, które są skutkiem krwotoku wewnętrznego, a także wyłaniającą się tkankę. Znamiona tego znajdujemy na nadgarstkach i na plecach, ale już nie na szyi. Co więcej, różowawa barwa narządów mówi nam, że ofiara nie wykrwawiła się na śmierć, co nastąpiłoby, gdyby tętnice i żyły szyjne zostały przecięte, gdy jeszcze występowało ciśnienie krwi. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rany zadawano w następującej kolejności: nadgarstki, plecy, szyja.

– Czy z pana słów nie wynika, że ucięli jej głowę z czystego sadyzmu?
– Myślę, że już prędzej zrobili to, żeby zostawić fałszywy trop.
– Chce mi pan wmówić, że są między nami ludzie, którzy ucinają głowy tylko dla zmyłki?”
(fragment książki)

 

Rafael Estrada – rozpoczął karierę zawodową od wymyślania komiksów i rysunków satyrycznych, projektował także okładki. Dziś poświęca swój czas szkicowaniu oraz literaturze, jednocześnie od ponad dekady prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa w kilku madryckich szkołach średnich. Jego debiutancka powieść „Co mówią umarli” to pierwsza część planowanej trylogii kryminalnej, której głównym bohaterem jest sympatyczny inspektor Juanito Proaza.

 

Autor: Rafael Estrada
Tytuł: „Co mówią umarli”
Tłumaczenie: Jan Wąsiński
Cena: 34,99 zł
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: MUZA

Premiera: 11 czerwca 2014

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...