Trwa XXIV edycję Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Festiwal rozpoczął się 12 czerwca i otworzyło go w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej premierowe wykonanie Uprowadzenia z seraju w reżyserii i scenografii Eweliny Pietrowiak, pod kierownictwem muzycznym Rubena Silvy, z kostiumami Katarzyny Nesteruk. Festiwal zakończy, 18 i 19 lipca, podobnie jak w roku ubiegłym, widowisko plenerowe na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie. Tym razem będzie to Czarodziejski flet w reżyserii Jerzego Lacha; kierownictwo muzyczne sprawować będzie Ruben Silva.
Obok najbardziej znanych oper wielkiego kompozytora, jak Don Giovanni, Die Zauberflöte, Così fan tutte i Le nozze di Figaro, przedstawione zostaną rzadziej goszczące na scenach, a znajdujące się w stałym repertuarze Warszawskiej Opery Kameralnej: La clemenza di Tito, Betulia liberata, Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba oraz Lucio Silla. Tradycyjnie - w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich, Pałacu w Wilanowie i warszawskich kościołów - zaprezentowana zostanie muzyka symfoniczna i kameralna W.A. Mozarta.
Nowością XXIV Festiwalu Mozartowskiego będą dwa nurty: MOZART DLA DZIECI i MOZART OFF. W ramach projektu MOZART DLA DZIECI odbędą się dwa przedstawienia według opery Czarodziejski flet. Wystawione zostaną w języku polskim i przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym, od 7. roku życia. W spektaklach wystąpią najlepsi soliści WOK wraz z orkiestrą - Sinfoniettą Warszawskiej Opery Kameralnej.
MOZART OFF jest kontynuacją pierwszej edycji Sceny Młodych, inicjatywy skierowanej do młodych kreatywnych twórców, absolwentów i studentów uczelni artystycznych, szukających pomocy w realizacji i promocji swoich projektów artystycznych. To wyjście młodych artystów w przestrzeń publiczną, którego celem jest szersze zainteresowanie operą mieszkańców Warszawy oraz turystów. Utwory Mozarta zabrzmią więc niespodziewanie w zaskakujących okolicznościach na trasie od stacji metra Centrum po Skwer Hoovera.
Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.operakameralna.pl.
Odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowski jest sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora.
Pomysłodawcy tego unikalnego na skalę światową zamierzenia: założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt sprawili, że co roku w Warszawie rozbrzmiewały wszystkie dzieła sceniczne Mozarta (w wykonaniu zespołu artystycznego Opery), a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.
Warszawska Opera Kameralna – organizator Festiwalu Mozartowskiego - jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Jerzy Lach, a funkcję Dyrektora Artystycznego pełni Ruben Silva.
Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilkanaście powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. Od 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze, mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku, przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, z kameralnym wnętrzem i doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. W skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą dyrygenci, soliści, dwie orkiestry – Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz Zespół Wokalny.