Czy członkowie Led Zeppelin podpisali cyrograf z diabłem? Kto zabił Kurta Cobaina? Czy Jimi Hendrix nasączał swoją opaskę na głowę LSD? Odpowiedzi szukają Gary Graff i Daniel Durchholz, którzy zbadali plotki, półprawdy i pomówienia na temat sławnych muzyków rockowych. Książka „Mity Rock and Rolla. Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka” ukazała się 2 lipca nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
Rock and Roll to nie tylko gatunek muzyki, ale też niezwykła kultura, która obrosła wielkimi mitami. W niektórych plotkach tkwi ziarno prawdy, choć często są one zniekształcone i podkoloryzowane. Większość z nich to po prostu kłamstwa, które powtarzano tak często, że zapuściły korzenie w zbiorowej świadomości i na stałe zagościły w popkulturze. Dziennikarze muzyczni Gary Graff i Daniel Durchholz rozbierają rockandrollowe legendy na czynniki pierwsze, ujawniając mitotwórcze mechanizmy rządzące światem muzycznej plotki. W tym celu dotarli do źródeł każdej pogłoski – często do samych słynnych bohaterów.
„Mity Rock and Rolla” to pięćdziesiąt siedem opowieści dotyczących różnych wykonawców i tematów. Fani The Beatles dowiedzą się, czy zespół naprawdę wypalił jointa w pałacu Buckingham, czy jedna z piosenek mówi o LSD i czy Paul McCartney zginął na chwilę w 1969 r. Graff i Durcholz dociekają, czy Robert Johnson, Zeppelini, Marylin Manson i członkowie KISS mają coś wspólnego z szatanem oraz czy Jim Morrison, Elvis Presley i Tupac tak naprawdę żyją. Oprócz tego autorzy biorą na warsztat mity kulinarne (Alice Cooper spożywający żywe kurczaki, a Ozzy Osbourne nietoperze) i medyczne (o żebrach Marylina Mansona, żołądku Roda Stewarta i operacjach plastycznych Michaela Jacksona). Badają też opowieści o seksie i perwersjach: czy Sting poznał sekret seksualnego maratonu, John Lennon sypiał z menedżerem Brianem Epsonem, czy Mick Jagger i David Bowie spędzili razem noc, a Ciara i Lady Gaga były kiedyś mężczyznami. I w końcu: czy Keith Richards wciągnął kreskę koki wymieszanej z prochami swojego ojca, a komiks o grupie KISS naprawdę wydrukowano krwią muzyków? Książka udziela odpowiedzi na te i wiele innych szokujących pytań.
Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również następujące tytuły: „Klątwa rock and rolla. Gwiazdy, które odeszły za wcześnie” Michele Primi oraz „Legendarne przeboje rocka” Nathana Bracketta.