Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.07.2014 A A A
Cygańska dusza Mistrza Kantego – „Lekcja kina” na Dwóch Brzegach
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Papuszą zainteresował się, zanim zrobiło to kino. Kiedy w 1993 roku Jan Kanty Pawluśkiewicz stworzył „Harfy Papuszy” - dużą formę wokalno-instrumentalną na głosy, chór i orkiestrę, myślał, że to koniec przygody z romską poetką. 16 lat później małżeństwo Krauzów zwróciło się niego z propozycją wykorzystania utworu w swoim nowym filmie. O historii, która zaczęła się na nowo kompozytor opowie już 7 sierpnia podczas „Lekcji Kina”.


Wspólnie wybierzemy się w niezwykłą podróż do świata Romów. Aby zrozumieć, jak ważna jest muzyka w „Papuszy”, wieczorem tego samego dnia obejrzymy film raz jeszcze. Zrobimy to jednak w szczególnych okolicznościach – w kinie pod gwiazdami, na kazimierskim rynku. Publiczność czeka uczta nie tylko dla ucha, ale również dzięki talentowi pracy autorów zdjęć i scenografów, dla oka.

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Napisał muzykę do wielu przebojów Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Na swoim koncie ma również duże formy muzyczne, takie jak, „Opera żebracza”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” czy stworzony wspólnie z Markiem Grechutą musical „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej m.in. do „Wodzireja” i „Bohatera roku” Feliksa Falka, „Ćmy” Tomasza Zygadło, „Gorączki” Agnieszki Holland czy „Zawróconego” Kazimierza Kutza.

 

Muzyka, którą napisał do „Papuszy” przyniosła mu wiele nagród, m.in. Złotego Lwa za najlepszą polską muzykę filmową roku podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orła 2014.

 

Do zobaczenia podczas 8. edycji Dwóch Brzegów od 2 do 10 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...