Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.07.2014 A A A
Polskie kino na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

To będzie edycja festiwalu bogata w polskie kino. Rodzime produkcje znalazły się nie tylko w sekcjach konkursowych. W Panoramie będzie można zobaczyć głośny Deep Love Jana P. Matuszyńskiego - nagrodzony na festiwalu w Moskwie dokument o sparaliżowanym po wylewie nurku, który stara się wrócić do swojej pasji.


Znakomita artystka wizualna Izabella Gustowska (także jedna z jurorek festiwalu) w Przypadku Josephine H. poszukuje współczesnej emanacji Josephine Hopper, żony amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Josephine zostaje odegrana przez kilkanaście współczesnych kobiet z Nowego Jorku, które są kierowane, reżyserowane, podglądane i nagrywane przez Izabellę Gustowską, która momentami również wciela się w rolę sobowtóra.

 

Przyjaciele na 33 obroty Grzegorza Brzozowicza, produkcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego, to portret grafików Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego - wieloletnich przyjaciół, projektantów okładek i plakatów m.in. dla Czesława Niemena, Krzysztofa Komedy, Janis Joplin, The Velvet Underground, The Clash, The Rolling Stones, Cream i Judas Priest.

 

Wśród pokazów specjalnych znalazły się również filmy publicysty i reżysera Leo Kantora, Żyda, który uniknął śmierci podczas II wojny światowej: Tam, gdzie rosną porzeczki - dokumentalny monodram twórcy, który opowiada o swojej emigracji po Marcu '68 i czasach swojej młodości, oraz W poszukiwaniu utraconego krajobrazu - osobista, ilustrowana historia dolnośląskich Żydów.

 

I jeszcze jeden polski akcent w programie festiwalu - w sekcji Panorama będzie można obejrzeć pokazywany w Cannes argentyński film Pod ochroną Diego Lermana - mocny, kameralny, pełen emocji film o problemie przemocy domowej ze znakomitymi zdjęciami wybitnego polskiego operatora Wojciecha Staronia, który będzie gościem festiwalu.

 

Przypomnijmy, że po raz pierwszy w historii festiwalu w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znalazły się aż trzy polskie filmy: Huba Anki Sasnal i Wilhelma Sasnal, Jak całkowicie zniknąć (premiera światowa) Przemysława Wojcieszka oraz Wołanie (premiera światowa) - pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka na podstawie prozy Kazimierza Orłosia. W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce znalazły się dwa filmy polskie: Książę (premiera światowa) Karola Radziszewskiego - spojrzenie na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium, oraz 15 stron świata (premiera światowa) Zuzanny Solakiewicz - portret Eugeniusza Rudnika - kultowego kompozytora i reżysera dźwięku, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Innym polskim akcentem festiwalu będą przedpremierowe pokazy filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...