Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.07.2014 A A A
Od Nicka Cave po Lutosławskiego
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Jacek Kaczmarski, Czesław Niemen, Stanisława Celińska i Nick Cave to tylko niektórzy bohaterowie filmów z sekcji „Muzyka - Moja miłość”. Muzyka i kino po raz kolejny na Dwóch Brzegach pokazują, że stanowią duet idealny.


Fani Nicka Cave’a nie mogą przegapić filmu Iaina Forsytha i Jane Pollard „20 000 dni na Ziemi”. Dokument rysuje portret charyzmatyczego australijskiego muzyka, który właśnie przeżywa tytułowy dwudziestotysięczny dzień swojego życia. Pomocą we wniknięciu w umysł artysty służą rozmowy z jego współpracownikami, w tym m.in. Blixem Bargelsem czy Kylie Minogue.

 

Hołd na Dwóch Brzegach będziemy również oddawać polskim twórcom. W „Bardzie” Katarzyny Kościelak przyjrzymy się niejednoznacznej postaci Jacka Kaczmarskiego, a w „Granatowym Zeszycie” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk przypomnimy sylwetkę kompozytora Witolda Lutosławiego.

 

W ramach uczczenia dziesiątej rocznicy śmierci Czesława Niemena, pokażemy nowy dokument Krzysztofa Magowskiego „Sen o Warszawie”, w którym reżyser pokazuje losy wielkiego artysty na tle uwikłanego w skomplikowaną rzeczywistość PRL-u. Stolicę zobaczymy również w obiektywie Bartosza Konopki. Jego „Nowa Warszawa” tworzy obraz miasta za pomocą szlagierów wykonywanych przez Stanisławę Celińską i Royal String Quartet oraz opowieści snutych przez samą aktorkę.

 

„Muzyka - Miłość miłość” to jednak nie tylko filmy o muzykach, ale i o samej muzyce. Dlatego programie Dwóch Brzegów znalazła się „O Samba”, odczarowująca wizerunek Brazylii jako gospodarza Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Gachot Georges, reżyser tego filmu pojawi się w Kazimierzu Dolnym. W „Pożegnaniu z Trianą” i „Pieśniach odkupienia” (reżyserka Amanda Sans Panting będzie naszym gościem i osobiście zaprosi widzów na projekcję)  muzyka to pretekst do opowiedzenia przejmujących ludzkich historii – odpowiednio Romów wypędzonych z tytułowej dzielnicy Sewilli oraz więźniów odsiadujących wyroki w zakładzie karnym w stolicy Jamajki.

 

Ostatnim filmem, jaki pokażemy w tej sekcji  jest „O krok od sławy” (zdobywca tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny). Reżyser Morgan Neville zamiast skupiać się na gwiazdach sceny, opowiada o bohaterach drugiego lub trzeciego planu – chórzystach.

 

Na Mały-Wielki Festiwal zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą już od 2 sierpnia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...