Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.07.2014 A A A
Erdem, Lanzmann, Palfi, Doillon, Girardet i Müller, Gitai, Archive i inni - goście 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

T-Mobile Nowe Horyzonty to nie tylko seanse filmowe, lecz również spotkania z festiwalowymi gośćmi po projekcjach oraz w ramach Gazeta Cafe (w tym roku te dyskusje będą się odbywać na dziedzińcu Hotelu Puro). Do Wrocławia przyjedzie kilkudziesięciu filmowców z całego świata.


Festiwal odwiedzi Claude Lanzmann - znakomity francuski reżyser, pisarz i dziennikarz, autor legendarnego Shoah, uznawanego za najważniejsze dzieło dotyczące Holocaustu. 88-letni reżyser powraca do swojego cyklu dokumentów o zagładzie Żydów w filmie Ostatni niesprawiedliwy. Spotkanie z reżyserem pod patronatem "Newsweeka" odbędzie się po projekcji 30 lipca (godz. 15.45, KNH 3). Reha Erdem (na zdjęciu), jeden z najciekawszych współczesnych twórców tureckich, zaprezentuje we Wrocławiu swój najnowszy film Kobiece pieśni oraz spotka się z publicznością podczas masterclass, który odbędzie się 26 lipca o 15.45 w KNH 3. W programie festiwalu znalazły się również wcześniejsze filmy reżysera (Kosmos i Mamo, boję się).

 

Wojciech Bąkowski, jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych współczesnych polskich artystów wizualnych, także autor wideo, poeta, muzyk, twórca performatywny, będzie jurorem Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce oraz bohaterem przeglądu (jego filmy można obejrzeć 28 lipca o 16.00 w KNH5). Zapraszamy również na przegląd twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage. Christoph Girardet i Matthias Müller będą gośćmi festiwalu oraz jurorami Konkursu Europejskich Filmów Krótkometrażowych. Ich znakomite filmy kompilacyjne będzie można oglądać 26 i 29 lipca o 13.00 w KNH6.

 

Wśród festiwalowych gości znalazł się jeden z najlepszych reżyserów węgierskich György Pálfi, który za swój najnowszy film Swobodne opadanie otrzymał nagrodę za reżyserię w Karlovych Warach. Spotkanie z twórcą w ramach Gazeta Cafe odbędzie się 29 lipca o 18.00. O Drugiej Nowej Fali będą opowiadać kurator sekcji Ariel Schweitzer z "Cahiers du Cinéma" oraz Jacques Doillon, znakomity francuski twórca, autor dwóch głośnych filmów, które znalazły się w sekcji: Palce w głowie i Relacje rodzinne.

 

Gośćmi festiwalu będą także najwybitniejszy współczesny reżyser izraelski Amos Gitai (w programie jego najnowszy film Ana Arabia), Adan Jodorowsky - syn mistrza filmowego surrealizmu, jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów chińskich Lou Ye (spotkanie z autorem słynnego Suzhou i najnowszego Masażu niewidomych w Gazeta Cafe 28 lipca o 19.00), Amerykanin David Zellner (Kumiko), belgijski dokumentalista i autor filmów eksperymentalnych Boris Lehman (Moje siedem miejsc), niemiecka aktorka Susanne Sachse (brawurowa rola w Pierrot Lunaire), przedstawiciele nowego kina Grecji (Michalis Konstantatos, Filippos Tsisos), operator Kena Russella - Michael Bradsell (m.in. Mahler, Diabły), czy też twórcy filmów z sekcji Trzecie Oko: komuny (Jason Osder, Nadine Mundo, Paul-Julien Robert).

 

Gośćmi festiwalu będą polscy twórcy, między innymi Anka i Wilhelm Sasnal (Huba), Przemysław Wojcieszek (Jak całkowicie zniknąć), Marcin Dudziak (Wołanie), Karol Radziszewski (Książę), Zuzanna Solakiewicz (15 stron świata), Grzegorz Jarzyna wraz z członkami obsady Między nami dobrze jest, Jan P. Matuszyński (Deep Love) oraz Izabella Gustowska (jurorka i autorka Przypadku Josephine H.) Do Wrocławia przyjadą również znakomity polski operator Wojciech Staroń - autor zdjęć do filmu Pod ochroną oraz aktorka Agnieszka Podsiadlik, która pojawia się w kilku premierowych projektach (Jak całkowicie zniknąć, Między nami dobrze jest, Książę).

 

Wśród gości MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będą również autorzy innych filmów z Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty i Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce: Josephine Decker (Masło na zasuwce), Noaz Deshe (Biały cień), Luis Miñarro (Spadająca gwiazda), Peter Brunner (Moje ślepe serce), Lorenz Merz (Ciasto z wiśniami), Aaron Wilson (Canopy), Banjamin Naishtat (Historia strachu), Marianne Pistone i Gilles Deroo (Owca), Anna Odell (Zjazd absolwentów), Jordi Morató (Twórca dżungli), Lily Benson i Cassandra Guan (Mamadada Filmballada), Tadgh O'Sullivan i Feargal Ward (Yximalloo), Julie Perron (Siewca).

 

Przypominamy również o wizycie liderów brytyjskiej grupy Archive. Darius Keeler i Daniel Griffiths spotkają się z publicznością po pokazie Axiom, zaś 28 lipca o północy w Klubie Festiwalowym zmiksują materiał ze swojej ostatniej płyty.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...