![Wydrukuj artykuł](/images/print.jpg)
![](/media/images/articles/rdc-prochownia-baner.jpg)
Z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia br. Polskie Radio RDC zaprasza mieszkańców Warszawy na otwarty pokaz filmu „Zakazane Piosenki“. Pokaz plenerowy rozpocznie się o godz. 21:30 na terenie klubokawiarni Prochownia Żoliborz w Parku Żeromskiego.
Polskie Radio RDC włączając się w obchody okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wyrażając hołd dla uczestników zrywu, przygotowało dla mieszkańców stolicy i okolic otwarty pokaz plenerowy filmu „Zakazane Piosenki”. Pokaz odbędzie się wieczorem 1 sierpnia br. na terenie klubokawiarni Prochownia Żoliborz w Parku Żeromskiego. Rozpoczęcie filmu o godz. 21:30. Wstęp wolny.
„Zakazane piosenki” (1946) to polski muzyczny film fabularny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego według scenariusza Ludwika Starskiego. Upamiętnia partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej, jednocześnie przedstawiając w epizodach historię okupacji niemieckiej. Przedstawione w nim piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych. Aktorzy grający w „Zakazanych piosenkach” wywodzili się na ogół z teatrów – warszawskich, łódzkich i z krakowskiego Starego Teatru. Dzięki udziałowi w produkcji Buczkowskiego i Starskiego stali się pierwszymi gwiazdami polskiego filmu powojennego. W role głównych bohaterów wcielili się Danuta Szaflarska i Jerzy Duszyński.
Oprócz własnej inicjatywy, jaką jest pokaz filmu „Zakazane Piosenki“, Polskie Radio RDC przygotuje dla słuchaczy liczne transmisje ze społecznych i kulturalnych zdarzeń odbywających się wokół rocznicy. 1 sierpnia wóz transmisyjny RDC pojawi się przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 i na skwerze u zbiegu ulic 1 Praskiego Pułku oraz Sikorskiego. Następnie podczas Godziny „W” w centrum miasta, a wieczorem na Placu Piłsudskiego.
Prochownia Żoliborz to klubokawiarnia znajdująca się w samym środku parku Żeromskiego na warszawskim Żoliborzu. Budynek, w którym mieści się lokal, jest częścią fortyfikacji cytadeli warszawskiej i nazwa nawiązuje do jego dawnego przeznaczenia. Jest miejscem codziennych spotkań warszawiaków, ale też inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych – wystaw, warsztatów, koncertów, pokazów filmowych czy spotkań dyskusyjnych.