Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.07.2014 A A A
Rudnicki, Varga i Szejnert – literacki nurt Dwóch Brzegów
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Renomowani polscy autorzy, wielokrotnie nominowani i nagradzani, będą gośćmi spotkań w Domu Kuncewiczów, które odbędą się w ramach Literackich Dwóch Brzegów. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest praca pamięci oraz sposoby jej odzwierciedlania w literaturze.


Pamięć osobista oraz zapis wspomnień wyjątkowych postaci – te dwa tematy łączą twórczość pisarzy oraz poetów zaproszonych w tym roku do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.

 

Zakorzeniona w codzienności jest np. twórczość Janusza Rudnickiego. Jego prowokacyjne i groteskowe  opowiadania udowadniają, że nawet najdrobniejsze zdarzenie może być zarzewiem rwącej narracji.Wyczulenie na detal determinuje twórczość Bohdana Zadury. Wyspecjalizowany w codziennej poetyckiej rejestracji, buszujący w szczegółach, w których jak wiadomo tkwi diabeł, Zadura tworzy nie tylko poezję, ale też swoisty dokument historyczny, zamykający aurę ostatnich dekad.

 

Bliscy, a jednak obcy – tak  można opisać z kolei tematykę esejów Krzysztofa Vargi, składających się na tegoroczny zbiór „Czardasz z mangalicą”. Półwęgierska, półpolska krew w żyłach pisarza uczyniła go doskonałym kandydatem do zgłębiania zawiłych relacji między dwoma narodami. To antropologiczna podróż sentymentalna i ballada w jednym, zapis klęsk, z którymi może rywalizować tylko polska megalomania.

 

Na drugim biegunie zawodowym, ale pozostając w tematyce zgłębiania przeszłości, plasuje się twórczość Małgorzaty Szejnert i Angeliki Kuźniak. Pierwsza z nich to twórczyni nowoczesnej szkoły polskiego reportażu i jednocześnie matka chrzestna talentu Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana oraz Jacka Hugo-Badera. Specjalizuje się w historiach w skali mikro, dotykających tematów pozornie zwyczajnych, ale porażających swoją uniwersalnością. Przedstawicielka młodszego pokolenia reportażystów, trzykrotnie uhonorowana Grand Pressem, Angelika Kuźniak to z kolei twórczyni wstrząsającego wywiadu z Hertą Müller, za który otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. W swojej ostatniej opowieści reporterskiej zatytułowanej „Papusza” nie tylko wskrzesza zapomnianą historię cygańskiej poetki, ale też przypomina codzienność mniejszości narodowej – całego świata, który został wymazany i skazany na niepamięć z powodu inności.

 

Moderatorem wszystkich spotkań będzie Darek Foks, tegoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

Mały-wielki festiwal Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 2-10 sierpnia!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...