Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.08.2014 A A A
Pierwsze takie wydarzenie w historii europejskiej kinematografii
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Materiał prasowy

Byłem jednym z kilkutysięcznej publiczności na seansie filmu "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy. Prezentacja tego długo oczekianego filmu odbyła się 30 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Projekcja filmu była najbardziej spektakularnymwydarzeniem obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Było to pierwsze takie wydarzenie w historii nie tylko polskiej, ale i europejskiej kinematografii. Na płycie stadionu stanął ogromny ekran, ważący ponad sto ton, dźwięki popłynęły z ponad 120 głośników rozwieszonych w różnych miejscach obiektu.

 

Na trybunach zasiadło ok. 10 tys. widzów, w tym władze miasta, a także prezydent Bronisław Komorowski, który objął film swoim honorowym patronatem.

 

Wśród gości nie zabrakło także młodych aktorów, odtwórców głównych ról. Na pokazie zjawili się m.in. Józef Pawłowski i Zofia Wichłacz (główni bohaterowie - zakochani w sobie, walczący w powstaniu Stefan i "Biedronka") oraz Anna Próchniak, Tomasz Schuchardt, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Grzegorz Daukszewicz, Jan Kowalewski.

 

Głównymi bohaterami gali byli jednak uczestnicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy, którzy zjechali na pokaz z różnych części świata zostali powitani owacjami na stojąco. W ten sposób wszyscy przybyli złożyli hołd bohaterom walczącym o wolność stolicy.

 

Galę rozpoczął występ młodego trębacza. Uroczystość poprowadził aktor Marek Kondrat. Na scenie pojawił się Jan Komasa - reżyser filmu. Jak podkreślił twórca: tworząc film chciał złożyć podziękowanie wszystkim powstańcom. Komasa zaznaczył także, że tworząc "Miasto 44" chciał udowodnić, że jako warszawiacy, Polacy nie mają powodów do kompleksów. Reżyser powiedział również, iż pragnie aby jego dzieło niosło ideę powstania, zwłaszcza w kontekście trudnej sytuacji politycznej na Wschodzie.

 

Pokaz uświetnił specjalny występ chóru i dwóch solistek.

 

Zdjęcia do "Miasta 44" autorstwa operatora Mariana Prokopa, kręcone w ubiegłym roku w okresie od maja do sierpnia, trwały 63 dni - tyle, ile powstanie. Realizowano je w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku.

 

O wygląd Warszawy z 1944 r. zadbał hollywoodzki specjalista od efektów specjalnych, Brytyjczyk Richard Bain, który współpracował m.in. z Christopherem Nolanem i Peterem Jacksonem, m.in. przy "Incepcji", "King Kongu", a także "Casino Royal".

 

Film "Miasto 44" zrealizowano pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska, Orange Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Kinowa premiera "Miasta 44" zaplanowana została na 19 września 2014 roku. Film Jana Komasy będzie także jednym z 13 tytułów ubiegających się o Złote Lwy tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...