Znany z kultowej roli w filmie „Big Lebowski” – Jeff Bridges powraca. W księgarniach pojawiła się książka „Koleś i mistrz zen” będąca zapisem rozmowy aktora i jego buddyjskiego nauczyciela – Roshi Bernie Glassmana. 22 sierpnia do polskich kin zawita również superprodukcja science-fiction pt.: „Dawca Pamięci” z Jeffem Bridgesem w jednej z głównych ról.
Jeff Bridges jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu, w tym Oscara za kreację w dramacie „Szalone serce”. Brytyjska Akademia Filmowa przyznała mu w 2010 roku statuetkę za całokształt twórczości. Kocha nie tylko aktorstwo, ale i muzykę - szczególnie country. Wydaje nawet swoje płyty. Interesuje go także fotografia - robi zdjęcia na każdym ze swoich planów, by po zakończeniu pracy przygotowywać specjalne albumy - pamiątki dla wszystkich zaangażowanych. Od 22 sierpnia będziemy mogli podziwiać kolejną aktorską kreację Jeffa Bridgesa w filmie „Dawca Pamięci”. U jego boku zobaczymy takie gwiazdy Hollywood jak Meryl Streep, Alexander Skarsgård czy Katie Holmes. Przed wybraniem się do kina można będzie także poznać jeszcze jeden z wielu talentów Bridgesa. Na półkach księgarskich znaleźć można książkę „Koleś i mistrz zen”. Jest to zapis rozmowy aktora z jego buddyjskim nauczycielem Roshi Bernie Glassmanem. Obaj mężczyźni przyjaźnią się od ponad dziesięciu lat. Glassman przyrównuje ikoniczną rolę Jeffa Bridgesa w filmie „Big Lebowski” do łamed wownika – jednego ze sprawiedliwych w żydowskim mistycyzmie, którzy niczym się nie wyróżniają i są ludźmi prostymi, ale o tak szlachetnym sercu, że dzięki nim Bóg pozwala światu trwać. Jego przyjaciel Jeff ujmuje to inaczej: „wielkość Kolesia polega na tym, że woli dać pyska niż dać w pysk”.
Toczący się niespiesznie dialog odwołuje się do biografii Bridgesa, nie tylko zresztą artystycznej. Wspomina on swoje dzieciństwo, młodość oraz ludzi, których spotkał na swojej drodze i których nauki wywarły na niego wpływ. Punktem wyjścia do rozważań Bridgesa i Glassmana jest tytułowy Koleś, grany przez Bridgesa w „Big Lebowskim”. Podstarzały wieczny hippis, od którego bije nie tylko ujmująca szczerość i dobroduszność, ale także… dość luzackie podejście do życia. Jak mówi Glassman: „Koleś przypomina nas wszystkich. Wnerwiają go różne rzeczy, na przykład gdy ktoś sika na jego dywan. Ma różne myśli, przeżywa frustracje, jak my wszyscy, ale nie to jest podstawą jego działania. Podstawę stanowi to, gdzie jest”. Odpowiada mu Bridges: „Robi swoje, jest bardzo autentyczny, ale nieprzewidywalne życie tarmosi nim raz za razem. Koleś radośnie wiosłuje po rzece, ale ciągle pojawia się coś nowego, więc musi się dostosowywać.”
„Koleś i mistrz zen” to także (a może nawet przede wszystkim!) błyskotliwie poprowadzony wykład buddyzmu zen. Stąd wszelkie nawiązania do „Big Lebowskiego” – czy biografii jego aktora – zostają zgrabnie powiązane z wątkami tej filozofii. Przypadki Kolesia stanowią znakomity pretekst do duchowych podróży Glassmana: „Jedna z pierwszych nauk Buddy mówi, że życie to cierpienie. Budda nie miał na myśli rozdzierającego, dojmującego, traumatycznego cierpienia, ale coś bardziej fundamentalnego. Bo bez względu na to, jak dobrze nam idzie albo jak bardzo jesteśmy szczęśliwi, każdego dnia pojawiają się zmiany, które przynoszą nam niezadowolenie i rozczarowanie. Tak więc film zaczyna się zaserwowaniem Kolesiowi porcji cierpienia, bo ktoś sika na jego dywan, dywan, który „robił mu pokój”.” „Koleś i mistrz zen” to inspirująca i pogodna książka, zapis swobodnej, serdecznej rozmowy o życiu i filmach, zabawnej i zarazem pouczającej. Głęboki humanizm jej autorów przypomina o wadze czynienia dobra w trudnych czasach.
Dane wydawnicze:
Tytuł: „Koleś i mistrz zen”
Tytuł oryginału: „The Dude and the Zen Master”
Autorzy: Jeff Bridges i Bernie Glassman
Przełożył na polski: Robert Sudoł, współpraca: Andrzej Krajewski
Wydawnictwo: Charaktery
Format: 14 x 20,5 cm
Objętość: 320 stron
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-932867-4-2
Cena: 49,90 zł