Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.08.2014 A A A
"Takiego filmu w Polsce jeszcze nie było. Widzowie będą w szoku!"
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

„To film, jakiego w tym kraju jeszcze nie było. Widzowie będą w szoku, widząc, że takie rzeczy można kręcić w Polsce”. „O tym filmie będzie się mówiło i będzie się do niego wracało” – tak o „Mieście 44” mówią jego aktorzy – Antoni Królikowski i Grzegorz Daukszewicz. Obraz Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, to film o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu rozgrywający się w czasie Powstania Warszawskiego. Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat wejdzie na ekrany 19 września.


Film „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

 

Bohaterowie grani przez Królikowskiego i Daukszewicza stanowią swoje własne przeciwieństwa. Beksa jest prawdziwym wulkanem energii i humoru, to towarzyski młody człowiek, świetny przyjaciel, na którym zawsze można polegać. Miki zaś to dobry duch drużyny. Jako prawa ręka dowódcy jest małomówny, skupiony, ale pogodny; wierzy w ideę Powstania i jego sukces. Podtrzymuje morale oddziału; wspiera młodszych kolegów. Wszyscy ufają, że nigdy się nie załamie i zawsze będzie w pełnej gotowości.

 

„Miasto 44” to nie historia Powstania, ale historia ludzi wobec Powstania” – mówi Grzegorz Daukszewicz. „Bohaterowie filmu są młodzi i piękni w swej wierze w to, że wszystko będzie dobrze. W swoich miłościach i relacjach są uczciwi i czyści” – opisuje Antoni Królikowski. „To poruszająca historia i myślę, że wzruszeń nie zabraknie” – dodaje Daukszewicz.

 

Antoni Królikowski – Beksa

Urodził się w 1989 roku w Łodzi; najstarszy syn aktorów Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej i Pawła Królikowskiego. Znany przede wszystkim jako aktor, ale również reżyser i scenarzysta. Za etiudę szkolną „Noc życia”, otrzymał w 2011 roku nagrodę publiczności oraz wyróżnienie dla fabuły na Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN oraz nagrodę w sekcji młodego kina polskiego na festiwalu w Gdyni. Historia maturzysty, który ucieka z własnej studniówki, otrzymała również Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego dla najlepszego aktora. Na dużym ekranie Królikowski pojawił się m.in. w filmach: „Mała matura 1947”, „Lejdis”, „Cisza” czy „Popiełuszko. Wolność jest w nas” gdzie wcielił się w postać Grzegorza Przemyka. Ostatnio swojego głosu użyczył na potrzeby filmu „Powstanie Warszawskie”, pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction. Wystąpił w kilku popularnych serialach takich jak „Czas honoru”, „39 i pół”, „Nad rozlewiskiem”, czy „Ja to mam szczęście!”.

 

Grzegorz Daukszewicz – Miki

Ma 29 lat, ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Już na studiach zadebiutował na deskach stołecznego teatru Współczesnego rolą Sergiusza w „Sztuce bez tytułu" Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej, potem trafił do zespołu Teatru Studio. Popularność przyniosła mu postać Adama Krajewskiego z serialu „Na dobre i na złe", wkrótce będziemy mieli też okazję zobaczyć go w „Czasie honoru – Powstanie". Rolą w „Mieście 44” debiutuje na dużym ekranie. Pochodzi z rodziny z tradycjami artystycznymi. Jego dziadkiem był Jan Kreczmar. Jest synem znanego satyryka Krzysztofa Daukszewicza.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...