Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.09.2014 A A A
50 lat polskiego designu
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Kask, w którym wyląduje na Marsie jeden z członków amerykańskiej ekspedycji, kultowe już okulary Massada, wnętrze limitowanej edycji VW Bettle GSR i kilka zdobytych Red Dot-ów, jednych z ważniejszych nagród wzorniczych na świecie – to tylko ułamek dorobku absolwentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawy, konferencja i publikacje złożą się na obchody 50-lecia WFP. To jedno z największych tegorocznych wydarzeń związanych z designem w Polsce.


Przez pół wieku kolejne pokolenia projektantów – absolwentów WFP – tworzyły rzeczy piękne, użyteczne i doceniane. Meble, przedmioty codziennego użytku, specjalistyczne urządzenia medyczne, sprzęt do zadań specjalnych – w portfolio absolwentów wydziału można znaleźć wiele projektów, które od lat funkcjonują w codziennym użyciu, lub zachwycają krytyków designu. Obok krzeseł Jadwigi Husarskiej-Sobiny, foteli Renaty Kalarus, kasy fiskalnej Piotra Hojdy i Ergo Design, awangardowych lamp Equilibra Piotra Jagiełłowicza, czy często kupowanego przez polskich rodziców fotelika samochodowego marki Avionaut Ryszarda Poniedziałka, trzeba wymienić projekty z zakresu komunikacji wizualnej, m.in. dla marki Żywiec, oprawę graficzną Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Radia Kraków, Krakowskiego Kredensu. 
Jubileusz Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego to nie tylko okazja do sporządzenia listy sławnych absolwentów, ale też zastanowienia się nad istotą pracy designera.

 

Sukcesy absolwentów i fakt, że większość z nich pracuje w zawodzie to zasługa wybitnej kadry i wyjątkowego programu łączącego przedmioty typowe dla uczelni artystycznej z zagadnieniami dotyczącymi technologii, ergonomii, modelowania, produkcji przemysłowej i wieloma innymi dziedzinami wiedzy, przydatnymi adeptom wzornictwa. Już w trakcie nauki studenci mają okazję współpracować z szeroko pojętym przemysłem, między innymi: Paged Meble, Armatura Krakowska, Eko-Systemy Sp. z o.o., Zelmer S.A., Libet, HSK Data Ltd. Sp. z o.o., Volkswagen Wolfsburg.

 

W ramach jubileuszu odbędą się trzy wystawy: Wzornictwo z Krakowa, Stare – Nowe, wystawa Zespół Katedry Sztuk Wizualnych oraz konferencja Projektowanie Projektantów. Wystawa Wzornictwo z Krakowa, zlokalizowana w przestrzeni miejskiej Krakowa, ukaże osiągnięcia absolwentów WFP – cenionych projektantów, współtwórców produktów, które osiągnęły sukces rynkowy i uznanie w prestiżowych konkursach. Będą to rzeczy, które od lat funkcjonują w zbiorowej świadomości odbiorców – konsumentów, użytkowników, koneserów. Wystawa Stare-Nowe to multimedialna ekspozycja w przestrzeniach zabytkowej klatki schodowej wydziałowego budynku ukazująca w przekrojowym ujęciu – od początków Wydziału po czasy najnowsze – wybrane prace dyplomowe i licencjackie, projekty kursowe, semestralne, wydarzenia z życia społeczności wydziałowej, zdobyte nagrody i wyróżnienia, rozwój infrastruktury i bazy dydaktycznej najstarszej w Polsce wyższej szkoły wzornictwa. Wystawa Zespół Katedry Sztuk Wizualnych prezentuje dzieła obecnych i byłych jej profesorów oraz młodszych pracowników – od malarstwa, rzeźby i rysunku, poprzez fotografię, grafikę cyfrową po instalację i formy multimedialne.

 

Konferencja Projektowanie Projektantów ma na celu prezentację i wymianę doświadczeń w zakresie kształcenia na polu designu zarówno przez szkoły artystyczne, jak i inne szkoły wyższe, które w ostatnich latach włączyły wzornictwo do swej oferty edukacyjnej. To okazja do spotkania przedstawicieli polskich i europejskich szkół projektowych wokół zagadnienia programów i metod kształcenia, interdyscyplinarności dziedziny sztuk projektowych i roli designu w gospodarce i kulturze. Przygotowano również monografię Wydziału – serię wydawnictw opisujących dzieje i tło intelektualne funkcjonowania i ewolucji Wydziału, ukazujących w najpełniejszej dotąd formie fenomen krakowskiej szkoły designu i podsumowujących jej osiągnięcia.

 

Obchody jubileuszu 50 lat Wydziału Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 2-24 października 2014, www.wfp.asp.krakow.pl, www.wzornictwozkrakowa.pl, www.projektowanieprojektantow.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...