Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.12.2014 A A A
Jan Komasa i Tomasz Kot wśród nominowanych do Paszportów „Polityki”.
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Poznaliśmy kandydatów do Paszportów „Polityki”. Wśród nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce – w kategorii film – znaleźli się m.in. Jan Komasa, reżyser największego z tegorocznych hitów Kino Świat – „Miasto 44”, oraz Tomasz Kot, który w 2015 roku powróci na ekrany kin w mrocznym thrillerze Waldemara Krzystka – „Fotograf”.


„Gdy rozpoczynałem pracę nad scenariuszem, byłem niewiele starszy od bohaterów. Miałem poczucie, że przystępuję do czegoś, co jest mi wyjątkowo bliskie. „Miasto 44” miało pokazywać emocje, coś, co jest ponadczasowe i uniwersalne. Chciałem, aby współczesny widz nawiązał nić porozumienia z bohaterem, za którym podąża.” – mówił przed premierą „Miasta 44” Jan Komasa. Jedna z najbardziej oczekiwanych i najbardziej spektakularnych polskich produkcji ostatnich lat szturmem podbiła serca widzów, stając się największym przebojem w historii dystrybutora – firmy Kino Świat. Film z łatwością przekroczył pułap milionowej frekwencji, a koniec roku zwieńczył imponującym wynikiem blisko 1 800 000 widzów i statusem drugiego (po „Katyniu” Andrzeja Wajdy) największego historycznego hitu dekady! Dla twórcy „Miasta 44” będzie to druga szansa na zdobycie Paszportu „Polityki”. Poprzednio do prestiżowej nagrody był nominowany w 2005 roku, wraz z Anną Kazejak-Dawid i Maciejem Migasem za film „Oda do radości”.

 

Rywalizujący z Komasą – Tomasz Kot, odtwórca roli profesora Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”, powróci na ekrany kin w 2015 roku w obrazie „Fotograf”, również dystrybuowanym przez Kino Świat.

 

Mroczny thriller w reżyserii Waldemara Krzystka, twórcy głośnych „80 milionów” – oficjalnego polskiego kandydata do Oscara oraz nagrodzonej Złotymi Lwami „Małej Moskwy”, to historia seryjnego mordercy terroryzującego mieszkańców Moskwy. Funkcjonariusze milicji nadają mu przydomek „Fotograf”, gdyż przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują miejsca zbrodni. Wszystkie tropy prowadzą do Polski i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam przed laty…

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...