Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.01.2015 A A A
Rozpoczęła się siódma edycja cyklu Opera Rara
TOMASZ CICHOCKI
Fot. Tomasz Cichocki

Na inaugurację tegorocznego cyklu wybrano "Tamerlano" George'a Friderica Handla. Koncert odbył się 8 stycznia br. w zapełnionym po brzegi Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Publiczność po raz pierwszy mogła delektować się wspaniałym dźwiękiem jednego z najciekawszych obecnie zespołów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym — Il Pomo d'Oro, pod dyrekcją wybitnego skrzypka i dyrygenta Riccarda Minasiego.


Orkiestra istnieje od 2012 roku. To dzięki wiedzy o stylu epoki połączonej z najwyższym kunsztem technicznym szybko stała się objawieniem na scenie muzyki dawnej.

 

Nazwa zespołu odwołuje się do tytułu opery Antonia Cestiego Il Pomo d'oro ("Złote jabłko"). Z włoską formacją wystąpiła w Krakowie absolutna czołówka światowej klasy solistów: dwaj znakomici kontratenorzy — Katalończyk Xavier Sabata (Tamerlano) i Chorwat Max Emanuel Cenčič (Andronico), brytyjski tenor John Mark Ainsley (Bajazet), kanadyjska sopranistka Karina Gauvin (Asteria), rumuńska mezzosopranistka Ruxandra Donose (Irene) oraz rosyjski bas Pavel Kudinov (Leone).

 

Akcja skomponowanego w 1724 roku dzieła rozgrywa się w XIV wieku i przedstawia zawiłą historię miłości, nienawiści, zdrady i rozgrywek o władzę pomiędzy tytułowym tatarskim zdobywcą a jego więźniem, dumnym sułtanem Bajazetem. Tamerlanowi udaje się go pokonać i uwięzić. Córka Bajazeta — Asteria, księżniczka Trebizondy Irene i sprzymierzeniec Tamerlana Andronico zostają wplątani w brzemienną w skutki sieć intryg, których kulminację stanowi samobójcza śmierć Bajazeta.

 

Zachwycona publiczność wśród nich między innymi Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Marek Kondrat po wysłuchaniu tej jednej z najważniejszych tragedii muzycznych epoki baroku, zgotowała wykonawcom długą owację na stojąco.

 

Organizatorami koncertu byli: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Od dwóch takich, co ukradli słońce…
Nazywają się “najbardziej pozytywnym duetem pod słońcem”. Połączyła ...
Legendarny zespół LOMBARD powraca z mocnym przekazem w premierowym utworze „Kamelony”
Utwór „Kameleony” to w pełni autorska piosenka Grzegorza Stróżniaka ...
Startuje XX Festiwal Tańca Zawirowania
Już dziś, 17 czerwca, startuje Jubileuszowa XX edycja Międzynarodowgo ...
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach ...