Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.04.2015 A A A
Joanna Jabłczyńska otrzyma w Bydgoszczy nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Bogumiła Wresiło Radio PIK. Źródło: materiał prasowy

Bydgoskie ANIMOCJE jako jedyny festiwal w Polsce przyznają nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dubbingu filmowego. Jako pierwszy nagrodę odebrał słynny Król Julian, czyli Jarosław Boberek. W tym roku otrzyma ją autorka blisko 100 ról dubbingowych – Joanna Jabłczyńska.


Jabłczyńska karierę filmową rozpoczęła właśnie od dubbingu. Już jako 5-latka (!) podkładała głos do "Tajemnicy zaginionej skarbonki" (1990). Na jej dubbingowym koncie znajduje się blisko 100 tytułów, a wśród nich "Dawno temu w trawie", "Król Lew II: Czas Simby", "Grinch: Świąt nie będzie", "Spirited Away: W krainie bogów", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd", "Kurczak Mały", "Franklin i skarb jeziora" (jako tytułowy Franklin), "Garfield: Koty górą, "Scooby doo: Pierwsze strachy", "Ostatni Władca Wiatru". Wystąpiła też w ścieżkach dźwiękowych gier komputerowych Diablo III i Battlefield 4.

 

Jako aktorka filmowa i telewizyjna znana jest głównie z roli w serialu „Na Wspólnej”, ale jej pierwszą rolą kinową był występ u Andrzeja Wajdy w "Wyroku na Franciszka Kłosa" (2000). Zagrała też w debiucie reżyserskim Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył..." (2006). Jest niezwykle aktywna "pozaekranowo". Bierze udział w maratonach w kolarstwie górskim, jako członkinią zawodowej drużyny sportowej. Wspiera też Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Ostatnio... zdała egzamin radcowski i jest oficjalnie prawnikiem.

 

Piąta edycja odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13-19 kwietnia. Festiwal koncentruje się na ambitnym, poszukującym swego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Hasło przewodnie brzmi: „Tego się po animacji nie spodziewacie!”, zaś oficjalną maskotką festiwalu jest od tego roku urocza Ośmiornica Barbara.  W konkursie o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany powalczy ponad 30 animacji, z kilkunastu krajów świata. Nagrody zostaną rozdane też w konkursie młodzieżowym i publiczności. Do konkursów zgłoszono ponad 200 filmów m. in. z Hiszpanii, Rosji, Niemiec, Estonii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, USA, Kanady, Brazylii, Egiptu, Pakistanu, Japonii oraz Singapuru.

 

W programie ANIMOCJI znajdą się przeglądy specjalne: „Seks w PRL”, „Animacje Anormalne” oraz pokaz filmu genialnego eksperymentatora „Opowieść o lisie” Władysława Starewicza – w 50. rocznicę  jego śmierci. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalowymi w tym z Łukaszem Bukowieckim, autorem  efektów specjalnych m.in. do „Avatara”, „Grawitacji” oraz „Paddingtona” oraz z najbardziej rozpoznawalną postaci ą światowej sceny gier niezależnych Sosem Sosowskim. Festiwal uzupełnią warsztaty, koncerty wystawy oraz blok o grach komputerowych.

 

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

 

Joanna Jabłczyńska
(ur. 9 grudnia 1985 w Warszawie) – polska aktorka ekranowa i dubbingowa, piosenkarka i dziennikarka telewizyjna.

 

Urodziła się na warszawskim Bródnie, ale pierwsze lata życia spędziła w jednej z "najgorszych" w tamtych czasach dzielnic stolicy - na Tarchominie, w 12-piętrowym bloku z wielkiej płyty.

 

Swoją przygodę z kamerą rozpoczęła bardzo szybko. Mają 8 lat wygrała eliminacje do Telewizyjnego Zespołu Dziecięcego „Fasolki”, z którym - jako solistka - często pojawiała się na ekranie. Między innymi w uwielbianym przez dzieciaki "Tik-Tak". Przez wiele lat prowadziła też jako młodzieżowa dziennikarka, równie słynny program dla dzieci „Teleranek”.

 

Karierę filmową rozpoczęła od... dubbingu. Już jako 5-latka (!) podkładała głos do "Tajemnicy zaginionej skarbonki" (1990). Na jej dubbingowym koncie znajduje się blisko 100 tytułów, a wśród nich "Dawno temu w trawie", "Król Lew II: Czas Simby", "Grinch: Świąt nie będzie", "Spirited Away: W krainie bogów", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd", "Kurczak Mały", "Franklin i skarb jeziora" (jako tytułowy Franklin), "Garfield: Koty górą, "Scooby doo: Pierwsze strachy", "Ostatni Władca Wiatru". Wystąpiła też w ścieżkach dźwiękowych gier komputerowych Diablo III i Battlefield 4.

 

W filmie i serialu po raz pierwszy zobaczyliśmy ją w 1999 w serialu "Klan", gdzie do 2006 roku grała postać Sylwii Marczyńskiej, córki Alicji. Popularność przyniosła jej rola w innym serialu. Od 2003 gra w serialu "Na Wspólnej", postać Marty Konarskiej - Hoffer. Jej pierwszą rolą kinową był występ u samego Andrzeja Wajdy. W 2000 roku zagrała w "Wyroku na Franciszka Kłosa", gdzie jako 16-latka odtwarzała postać dziewczynki Józi. W 2006 wystąpiła w realizowanym w Toruniu debiucie reżyserskim Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył...". Zagrała także w komediach romantycznych "Nigdy w życiu!" (2004) i "Tylko mnie kochaj" (2006). Wystąpiła w wielkich telewizyjnych show: Taniec z gwiazdami i Jak Oni Śpiewają.

 

Jest niezwykle aktywna "pozaekranowo". Bierze udział w maratonach w kolarstwie górskim, jako członkinią zawodowej drużyny sportowej. Nagrała płytę z własnymi piosenkami pt. "Pa pa ra pa" (2010). Wspiera też Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Ostatnio... zdała egzamin radcowski i jest oficjalnie prawnikiem.

 

Filmografia
1999–2006: Klan – Sylwia Marczyńska, córka Alicji
2000: Wyrok na Franciszka Kłosa – Józia
od 2003: Na Wspólnej – Marta Konarska (Hoffer)
2004: Nigdy w życiu! – Tosia
2006: Tylko mnie kochaj – kelnerka
2006: Kto nigdy nie żył... – Marysia Sypniewska

Polski dubbing (wybór)
1990: Tajemnica zaginionej skarbonki – Kasia
1998: Dawno temu w trawie
1998: Król Lew II: Czas Simby – Kiara
2000: Grinch: Świąt nie będzie – Cindy Lou Who
2001: Spirited Away: W krainie bogów – Chihiro
2001: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
2003: Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd – Carmen
2005: Kurczak Mały
2006: Franklin i skarb jeziora – Franklin
2009: Garfield: Koty górą – Arlene
2009: Scooby doo: Pierwsze strachy – Anna
2010: Ostatni Władca Wiatru – Yue
2012: Diablo III
2013: Battlefield 4 – Huang "Hanna" Shuyi

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...