Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.06.2015 A A A
Premiera dokumentu K2. Dotknąć nieba już 14 czerwca w HBO
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W najbliższą niedzielę, 14 czerwca o godz. 22.05 odbędzie się premiera filmu K2. Dotknąć nieba wyprodukowanego przez HBO Europe i Wajda Studio. Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska udaje się do podnóża K2 i zabiera ze sobą dzieci alpinistów, którzy tragicznie zginęli w tym miejscu w 1986 roku. Bohaterowie próbują zmierzyć się z trudną przeszłością, a reżyserka stawia pytania, czy alpinista może być rodzicem i jak to jest być dzieckiem alpinisty?


Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato” z uwagi na liczbę alpinistów, którzy zginęli, próbując zdobyć ten drugi pod względem wysokości szczyt świata. Byli wśród nich uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay i Chris Tullis jadą pod K2, aby spróbować zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo ich fascynowała i co nimi kierowało, że postanowili poświęcić dla niej wszystko. Wspinanie postrzegają jako skrajne doświadczenie. Łukasz Wolf kontynuuje pasję mamy, twierdząc: Wspinając się, nie ryzykuje się dla kogoś, nie pomaga się nikomu, tak naprawdę nic wymiernego się nie zyskuje, a z drugiej strony stwierdza, że wspinanie to najlepsza rzecz, jaką człowiek może robić.

 

Stosunek dzieci do tragicznie zmarłych rodziców, dla których wspinanie było treścią życia, jest ambiwalentny. Hania Piotrowska w pewien sposób wymazała ze swojego życia ojca, którego zna tylko z relacji najbliższych i licznych książek podróżniczych, jakie napisał. Jak mówi w filmie: Nie można całe życie być małym, pięcioletnim dzieckiem, które chciałoby, żeby tata żył. Podobnie Łukasz, nie ma zbyt wielu wspomnień z mamą, stracił ją, kiedy był bardzo mały, choć na wyprawy zabiera zegarek, jaki towarzyszył jej w górach. Z kolei Lindsay i Chris pamiętają całkiem sporo - kiedy zginęła ich mama, byli starsi, pozostało im wiele wspomnień, co nie znaczy, że trauma była mniejsza.

 

Eliza Kubarska uważnie wsłuchuje się w wypowiedzi swoich bohaterów, próbując znaleźć w nich odpowiedź na nurtujące ją pytanie: czy ktoś, kto się wspina, ma prawo być jednocześnie rodzicem? Sama jest doświadczoną alpinistką, ma na koncie wiele niełatwych wypraw. Zastanawiam się nad ceną pasji – mówi reżyserka. Czy wspinacz, stając się rodzicem, musi z niej zrezygnować? Sama się wspinam i wiem, jakie to byłoby trudne, gdybym musiała z tego zrezygnować. Nie byłabym nigdy więcej tą samą osobą. Nie wiem, czy byłabym stanie być szczęśliwa. To są bardzo trudne wybory. Czy chcielibyśmy mieć rodzica, który jest nieszczęśliwy? Z drugiej strony, jeżeli ta pasja jest tak bardzo niebezpieczna i jej konsekwencją może być strata życia, to czy rodzic ma prawo osierocić dziecko?  - mówi Eliza Kubarska. Film nie daje łatwych odpowiedzi na postawione przez reżyserkę pytania.

 

Dokument K2. Dotknąć nieba jest koprodukcją HBO Europe i Wajda Studio. Film powstał przy udziale Inselfilm Produktion, Braidmade Films i  Vertical Vision Film Studio ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Servus TV. Reżyserka Eliza Kubarska jest autorką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych Co się wydarzyło na wyspie Pam i Badjao. Duchy z morza. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Autorem spektakularnych zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka.

 

Premiera dokumentu K2. Dotknąć nieba odbędzie się w niedzielę 14 czerwca o godz. 22.05 w HBO, a powtórkę będzie można obejrzeć w dokumentalnym paśmie Bez cenzury w środę 17 czerwca o godz. 22.00 w HBO2. Film będzie dostępny w HBO GO. Film miał swoją premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...